Fassaad

Nõuanded majale värvitooni valimiseks

Maja värvimine on suur ettevõtmine ja see nõuab tavalisest põhjalikumat planeerimist. Suur otsus on ka värvitooni valimine, mille osas jagame kasulikke mõtteid ja soovitusi.

1. Vali majale selline värvitoon, mis sobib ümbritsevasse keskkonda 

Värvitoonide valikul arvesta hoonet ümbritseva keskkonnaga – kas hoone asub tihedalt hoonestatud (linna-)piirkonnas, maal, põllul, metsas või järve ääres.

Toonid tunduvad lähedalt ja kaugelt vaadates erinevad. Heledaks värvitud maja võib kaugemalt vaadates tunduda heledam kui lähedalt vaadates. Tiheasustatud alal sulandub tumedates toonides maja ümbritsevasse keskkonda ja kaugemalt vaadates on märkamatum kui heledaks värvitud maja.

Kellaaeg, ilm ja erinevad aastaajad ning loodus mõjutavad seda, kuidas me värvitoone näeme. Sügisvärvid, talvine loodus ning kevadsuvised rohelised varjundid loovad kõik sinu valitud maja värvitoonile erineva raami. Inspiratsiooni saamiseks vaata erinevaid valmis värvilahendusi ja leia ideid loodusest.

Kui plaanid oma maja fassaadi värvides suuremaid muudatusi teha, siis võta ühendust kohaliku omavalitsusega ja pea enne nõu. Mõnes piirkonnas, näiteks miljööväärtuslikes linnaosades, on värvitoonide valimine piiratud.

 

2. Vali tagasihoidlikum ja tumedam värvitoon

Värvitoonid tunduvad suurel pinnal sageli heledamad kui värvikaardil. Vali värvikaardilt natuke tumedam toon, kui esialgu plaanisid. Tee proovivärvimine ca ühe ruutmeetri suurusel pinnal. Välistingimustes tundub värvitoon sageli heledam ja sinakam kui siseruumides.

 

3. Kumb valida, kas kattev värv või poolläbipaistev lasuur?

Kui maja fassaad on eelnevalt värvitud, siis tuleb seda järgmisel korral samuti värvida. Kui fassaadilaudis on tehases krunditud, siis tuleb need samuti katva värviga üle värvida. 

Kui maja fassaadilaudis on töötlemata, siis võiks olla sobivaks valikuks laudise peitsimine ehk lasuurvärvimine.

Enne lõplikku värvimist tee proovivärvimine, et leida ideaalne toon – tooni mõjutab alati puidu loomulik värvitoon.

 

4. Aktsenttooni valimine

Mõnikord sobib fassaadil kasutada mitut värvitooni. Aktsenttoon õiges kohas, näiteks detailidel või süvistatava terrassi seintel, muudab maja fassaadi ainulaadseks ning toob ilmesse sümmeetria ja rütmi.
Aktsenttooni valimisel on kasulik kaaluda, kas soovid, et maja sulanduks keskkonda või soovid sellega pigem silma paista. Tumedad värvitoonid sulanduvad ümbritsevasse keskkonda, heledad värvitoonid aga säravad eredalt.
Kui otsid kontrasti, siis kombineeri tumedaid toone heledatega. Kui aga otsid tasakaalu ja harmooniat, siis sobita sarnaseid toone.
 

 

 

5. Võrdle värvinäidiseid õigetes tingimustes

Vaata ja võrdle värvinäidiseid loomulikus valguses õues ja vertikaalselt. Õues tundub värvilahendus sageli heledam ja sinakam kui siseruumides. Värvikaardi valgel taustal tundub välisküljel olev toon oluliselt tumedam kui päriskeskkonnas.

Aastaaeg ja päev mõjutavad ka värvitaju, nii et õhtuhämaruses ja hommikuses eredas valguses näeb fassaad välja hoopis teistsugune.

 

6. Tee proovivärvimine

Tooni võib olla lihtsam valida, kui teha värviproov eraldi plaadile või puutükile, mida saab siis õiges valguses ja ümbruses erinevatel kellaaegadel vaadelda. Soovitatav on värvida ruutmeetri-suurune proovipind. 

Poolläbipaistvat toodet (lasuuri, peitsi) kasutades tuleb meeles pidada, et värvitooni mõjutab ka alusmaterjali toon ja kvaliteet.

 

7. Katseta erinevaid värvitoone Tikkurila Colour Master mobiiliäpiga

Kasulik töövahend värvimise planeerimisel on Tikkurila Colour Master mobiiliäpp. Kas otsid inspiratsiooni majafassaadile värvitooni leidmiseks? Või on keeruline otsustada, missugune toon erinevate lemmiktoonide seast valida? Toonide valimine äpi abil on lihtne ja mugav nii fotol kui liitreaalsuses. 

Vali värvitoonid Tikkurila Colour Master mobiiliäpiga

POPULAARSED VÄRVITOONID

 

Tumedad lemmikud

Tumedate toonide kasutamine puitfassaadidel on viimastel aastatel levinud. Tumedad toonid sulanduvad enamasti pehmelt meie maastikuga, muutes ühenduse loomise ümbritseva looduse ja hoone vahel lihtsaks. Tume fassaadivärv ei tähenda automaatselt ainult musta, vaid ka tumedatel toonidel on ilusad, tagasihoidlikud nüansid ja loomuliku valguse muutumine paneb pinnad kaunilt elama.

Kaasaaegne tume fassaad
D129 Korppi
tumma perinteinen talo
Q841 Noki
tumma hirsimökki

Heledad lemmikud

Hele fassaad tuleb maastiku taustal selgelt esile ning hakkab silma juba kaugelt. Hele fassaad on läbi aegade olnud populaarne ja tähistas varem olulisi hooneid. Mis võiks olla olulisem kui kodu? Võrreldes valgeid toone loodusega, näed, et täiesti puhas valge mõjub väga erksana. Pehmema mulje jätab murtud valge, mis sulandub loomulikumalt looduslike toonidega.

vaalea moderni talo
Q818 Tiira
vaalea perinteinen talo
Q819 Kide
vaalea hirsimökki

Hallid lemmikud

Hall toon ei muuda pinda sugugi tuhmiks või värvituks. Endale meelepärase halli leidmine võib võtta aega kuna ümbritsev keskkond mõjutab oluliselt kuidas me halli tajume ning samuti toob ümbrus esile halli erinevad varjundid. Leia oma keskkonnaga sobituv hall ning naudi halli harmooniat. Kui su maja asub lopsaka looduse keskel, võiksid proovida sooja roheka või pruuni varjundiga halli. Kui aga maja asub avaramas keskkonnas, kus domineerib kivi ja taevast on palju näha, siis seal võib olla õige lahendus jahe sinakashall.

moderni harmaa talo
Q845 Halli
harmaa perinteinen talo
Q827 Valli
harmaa hirsimökki

Lihtne terrassi uuendamine

Värskenda terrass Valtti Plus Terassiöljy puiduõliga, mis on saadaval kolme kauni valmistoonina: pruuni, halli ja mustana.

Pruun terrass
PRUUN
must terrass
MUST
hall terrass
HALL

Nõuanded

  • Alusta planeerimist varakult – jälgi oma kodu ümbrust erinevatel aastaaegadel ja kellaaegadel
  • Uuri, kas sinu kodu piirkonnas kehtivad majafassaadi värvitooni valimisele piirangud
  • Testi värvitoone Tikkurila Colour Master mobiiliäpiga, et saada aimu, kuidas valitud toonid ümbrusega kokku sobivad
  • Osta väiksem purk värvi ja testi tooni vähemalt ühe ruutmeetri suurusel pinnal
  • Tee otsus peale testimist.

Loe siit, millised on enamlevinud vead maja värvimisel

 

Kui sul tekib lisaküsimusi, siis võta ühendust meie Värviliiniga. Jagame tasuta näpunäited kõikideks värvimistöödeks ning anname asjatundlikke nõuandeid VivacoloriTikkurila ja Anza toodete kohta. Oma küsimuse saad meile saata ka e- kirjaga varviliin@ppg.com

Värviliin on avatud E-R kl 9-17.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et