Kollane puitmaja

Nõuanded puitmaja ülevärvimiseks

Kui puitmajal hakkab värv kooruma ja tundub pleekinud, on aeg haarata värvipurk ja pintsel. Sellelt lehelt leiad soovitused, mida pead teadma enne puitmaja ülevärvimise alustamist.

Puitmajad vajavad aeg-ajalt hooldust. Välisvärv võib kesta aastaid, kuid isegi hea värv ja kvaliteetselt teostatud töö ei kesta igavesti. Värvimistööd tuleks kavandada juba enne, kui värvipind mõranema, ketendama, kuluma ja pleekima hakkab.

Siin on mõned nõuanded, mis aitavad Sul värvimistöid lihtsalt ja kiirelt teha.

traditional yellow wooden house surrounded by trees

Veendu, et Sul on olemas vajalikud tööriistad:

  • kvaliteetsed pintslid välisteks värvimistöödeks
  • värv

  • pesemisvahend

  • pesemishari

  • kilet või pappi pindade kaitsmiseks

  • maalriteip

  • kaabits

  • liivapaber

  • redel

Vali välisteks värvimistöödeks õige värv

Kõigepealt selgita välja, millise värviga on Su maja varem värvitud - kas vee- või lahustipõhise, katva või poolläbipaistva värvi või lasuuriga. Kas tead ka täpset tooni? Lihtsaim meetod maja ülevärvimisel on kasutada sama värvi ja tooni nagu majal praegu või midagi sarnast. Näiteks veepõhise akrülaatvärvi peal võid kasutada ainult veepõhist, mitte õli- või lahustipõhist värvi; lahustipõhise värvi puhul võid kasutada mõlemat.

Õige värvi väljaselgitamiseks tee kõigepealt testvärvimine. Võta näiteks mõni puidust lauajupp ja värvi see üle ning seejärel võrdle maja taustal, kuidas see päevavalguses välja hakkaks nägema. Värv näeb päevavalguses alati veidi erinev välja, olenevalt kellaajast, aastaajast või ilmakaare suunast.

Kui soovid maja praegusest värvitoonist erinevat, siis vali ligilähedane toon või natuke tumedam.

Kui soovid katvat ja väga hea ilmastikukindlusega värvi, siis soovitame Ultra Matt või Ultra Classic värvi. Ultra polüakrülaatvärvid on elastsed ja vastupidavad ning nendega võib värvida pindu, mis on varem värvitud vee- või lahustipõhise värviga. 

Vinha on poolmatt veepõhine puidukaitsevärv, mis sobib ka varem akrülaatvärvi, õlivärvi või poolläbipaistva puiduviimistlusega töödeldud pindadele. Vastupidav Vinha on konsistentsilt veidi vedelam kui Ultra ja see sobib suurepäraselt hooldusvärvimiseks. Vinha on küll katva viimistlusega värv, kuid jätab puidutekstuuri siiski kaunilt aimatavaks.

Värvimistööd algavad põhitõdedest

Enne värvimistöid pese seinad. Kasuta Tikkurila Homeenpoisto hallitust eemaldavat lahust, mis lisaks puhastamisele karestab ka pinda ja aitab uuel värvikihil puitu põhjalikult imenduda. Suurte pindade pesemisel on käepäraseks tööriistaks pikendusvarrega hari. Veendu, et kogu mustus ja tolm oleks eemaldatud. Lase seintel korralikult kuivada.

Vaatle seinu korralikult: kas on ketendavat või lahtist värvi? Kooruva värvi eemaldamiseks kasuta kaabitsat ja lihvi seinad liivapaberiga.

Kui vana värv on pinnalt eemaldatud kuni puiduni, siis kasuta Valtti Primer puiduimmutusainet, mis sobib puitpindade kaitsmiseks ja kruntimiseks enne pinnatöötlust.

Kata kinni aknaraamid, sokkel ja muud pinnad, mida soovid kaitsta.

Alusta värvimisega!

Enne värvimistööde alustamist kontrolli ilmaennustust. Parim ilm värvimiseks on pilves ja mitte liiga külm ega liiga kuum ilm. Veendu, et vihma ei hakkaks sadama ja ära värvi otsese päikesevalguse käes.

Alusta värvimisega: sega värv hoolikalt enne värvimist ja ka värvimise ajal. Kanna värv pinnale pintsliga, liikudes vertikaalse laudise puhul ülevalt alla laua algusest kuni selle lõpuni. Lase sel kuivada ja vajadusel kanna veel üks kiht värvi. Kuna maja pind on kõrge, siis on abiks tellingud ja pikendusvars. Lase pinnal kuivada ja vajadusel kanna veel üks kiht värvi.

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et