Kollane puitmaja

Nõuanded vana puitmaja ülevärvimiseks

Kui puitmajal hakkab värv kooruma ja tundub pleekinud, on aeg haarata värvipurk ja pintsel. Sellelt lehelt leiad soovitused, mida pead teadma enne puitmaja ülevärvimise alustamist.

Puitmajad vajavad aeg-ajalt hooldust. Välisvärv võib kesta aastaid, kuid isegi hea värv ja kvaliteetselt teostatud töö ei kesta igavesti. Värvimistööd tuleks kavandada juba enne, kui värvipind mõranema, ketendama, kuluma ja pleekima hakkab.

Siin lehel on mõned nõuanded, mis aitavad Sul värvimistöid lihtsalt ja kiirelt teha.

Loe siit, millised on enamlevinud vead maja värvimisel

 

Millal peaks kaaluma maja ülevärvimist?

Puit on looduslik materjal, mis on tundlik ilmastiku, niiskuse ja UV-kiirte suhtes ning see võib aja jooksul põhjustada lagunemist. Seega on oluline tagada, et sinu maja puitfassaad oleks hästi kaitstud ja selle ülevärvimine on üks tõhusamaid viise seda teha. Millal on aeg oma puitfassaadi värvimine ette võtta? Millistele märkidele peab tähelepanu pöörama?

 • Puitfassaadi värv koorub
 • Fassaadi pinnale hakkab tekkima hallitus
 • Värv ja läige on tuhmunud
 • Tunned, et soovid värvitooni muuta
 • Viimasest värvimisest on palju aega möödas.

Puitfassaadi ülevärvimine on majahoolduse oluline osa ja seda tuleks teha iga 7-10 aasta tagant, sõltuvalt elukohast, värvi seisukorrast ja vana fassaadi värvimistööde kvaliteedist. Värvimine mitte ainult ei paranda kodu välimust, vaid pikendab ka selle nii olulise osa eluiga.

 

Fassaadi värvitooni valimine

Maja värvitooni valimisel on oluline tervik, seetõttu soovitame pöörata tähelepanu sellele, kuidas see sobib ümbritsevate hoonete ja keskkonnaga.

Kasulik töövahend värvimise planeerimisel on Tikkurila Colour Master mobiiliäpp. Kas otsid inspiratsiooni majafassaadile värvitooni leidmiseks? Või on keeruline otsustada, missugune toon erinevate lemmiktoonide seast valida? Toonide valimine äpi abil on lihtne ja mugav nii fotol kui liitreaalsuses. 

Vali värvitoonid Tikkurila Colour Master mobiiliäpiga

traditional yellow wooden house surrounded by trees

Veendu, et Sul on olemas vajalikud tööriistad

Nimekiri vajaminevatest töövahenditest:

 • kvaliteetsed pintslid välisteks värvimistöödeks
 • värv

 • pesemisvahend

 • pesemishari

 • kilet või pappi pindade kaitsmiseks

 • maalriteip

 • kaabits

 • liivapaber

 • redel

Vali välisteks värvimistöödeks õige värv

Kõigepealt selgita välja, millise värviga on Su maja varem värvitud - kas vee- või lahustipõhise, katva või poolläbipaistva värvi või lasuuriga. Kas tead ka täpset tooni? Lihtsaim meetod maja ülevärvimisel on kasutada sama värvi ja tooni nagu majal praegu või midagi sarnast. Näiteks veepõhise akrülaatvärvi peal võid kasutada ainult veepõhist, mitte õli- või lahustipõhist värvi; lahustipõhise värvi puhul võid kasutada mõlemat.

Õige värvi väljaselgitamiseks tee kõigepealt testvärvimine. Võta näiteks mõni puidust lauajupp ja värvi see üle ning seejärel võrdle maja taustal, kuidas see päevavalguses välja hakkaks nägema. Värv näeb päevavalguses alati veidi erinev välja, olenevalt kellaajast, aastaajast või ilmakaare suunast.

Kui soovid maja praegusest värvitoonist erinevat, siis vali ligilähedane toon või natuke tumedam.

Kui soovid katvat ja väga hea ilmastikukindlusega värvi, siis soovitame Ultra Matt või Ultra Classic värvi. Ultra polüakrülaatvärvid on elastsed ja vastupidavad ning nendega võib värvida pindu, mis on varem värvitud vee- või lahustipõhise värviga.

Värvimistööd algavad korralikust ettevalmistusest

Enne värvimistöid pese seinad. Kasuta Tikkurila Homeenpoisto hallitust eemaldavat lahust, mis lisaks puhastamisele karestab ka pinda ja aitab uuel värvikihil puitu põhjalikult imenduda. Suurte pindade pesemisel on käepäraseks tööriistaks pikendusvarrega hari. Veendu, et kogu mustus ja tolm oleks eemaldatud. Lase seintel korralikult kuivada.

Vaatle seinu korralikult: kas on ketendavat või lahtist värvi? Kooruva värvi eemaldamiseks kasuta kaabitsat ja lihvi seinad liivapaberiga.

Kui vana värv on pinnalt eemaldatud kuni puiduni, siis kasuta Valtti Primer puiduimmutusainet, mis sobib puitpindade kaitsmiseks ja kruntimiseks enne pinnatöötlust.

Kata kinni aknaraamid, sokkel ja muud pinnad, mida soovid kaitsta.

Alusta värvimisega!

Enne värvimistööde alustamist kontrolli ilmaennustust. Parim ilm värvimiseks on pilves ja mitte liiga külm ega liiga kuum ilm. Veendu, et vihma ei hakkaks sadama ja ära värvi otsese päikesevalguse käes.

Alusta värvimisega: sega värv hoolikalt enne värvimist ja ka värvimise ajal. Kanna värv pinnale pintsliga, liikudes vertikaalse laudise puhul ülevalt alla laua algusest kuni selle lõpuni. Lase sel kuivada ja vajadusel kanna veel üks kiht värvi. Kuna maja pind on kõrge, siis on abiks tellingud ja pikendusvars. Lase pinnal kuivada ja vajadusel kanna veel üks kiht värvi.

 

Küsi lisa tasuta Värviliini infotelefonilt 12011

Kui Sul tekib lisaküsimusi, siis võta ühendust meie Värviliiniga. Jagame tasuta näpunäited kõikideks värvimistöödeks ning anname asjatundlikke nõuandeid Vivacolori, Tikkurila ja Anza toodete kohta. Oma küsimuse saad meile saata ka e- kirjaga varviliin@ppg.com

Värviliin on avatud E-R kl 9-17.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et