Enamlevinud vead maja värvimisel

Majafassaadi värvimine on suur ettevõtmine ja seetõttu tasub ennast põhjalikult kurssi viia, kuidas ja millega oma maja värvida, et tulemus kestaks võimalikult kaua kaunis.

Hästi värvitud maja on kena vaadata, kuid veelgi olulisem on see, et värvimine kaitseb puitpinda ning fassaad kestab aastaid. Kvaliteetne värv kaitseb puitu erinevate ilmastikutingimuste eest (päike, vihm ja lumi). Seetõttu on õigeaegselt teostatud puitmaja hooldusvärvimine ülioluline.

Sellelt lehelt saad lugeda nõuandeid, mida teha, kui värvitud pinnal esineb vigu, kuidas neid parandada ja kuidas vältida vigu värvimisel.

Loe, mida teha probleemide korral ja kuidas neid vältida. Vajuta "+" märgile.

Põhjus:

Põhjuseid võib olla mitmeid. Enamlevinud põhjus on see, et värvitud on niisket laudist või liiga õhukese kihina. Põhjuseks võib olla ka vale toote kasutamine: näiteks laudis on sile (hööveldatud) ning antud toode ei nakku siledale pinnale, vaid on mõeldud peensaetud või saetud laudisele. Probleem võib olla ka selles, et aluspinda pole vanast lahtisest värvist ja mustusest korralikult puhastatud ning uus värvikiht ei nakku aluspinnaga.

Lahendus:

Eemalda lahtine värv kaabitsa või terasharjaga. Pese pind sobiva puhastusvahendiga, loputa hoolikalt ja lase kuivada. Töötle puiduni puhtad pinnad immutiga. Värvimisel kasuta sobivat krunt- ja välisvärvi ning tutvu eelnevalt värvimise tööjuhendiga. Värvi piisavalt paksu kihina, et värvipind kaitseks puitu ning niiskus ei tungiks värvikihi alla ja värv ei hakkaks kooruma. Vali värvimiseks sobivad ilmastitingimused ning veendu, et laudis on piisavalt kuiv.

Kooruv värv

Põhjus:

Põhjuseid võib olla mitmeid. Enamlevinud põhjus on see, et lasuurvärvitud on niisket laudist või liiga õhukese kihina. Põhjus võib olla ka see, et aluspinda pole vanast lahtisest lasuurist ja mustusest korralikult puhastatud ning uus lasuurikiht ei nakku aluspinnaga.

Lahendus:

Kui koorumine on vähene, siis aitab pinna pesemine ja uuesti lasuurimine, mis ühtlustab pinna. Kui pinnalt tuleb jätkuvalt palju lahtisi tükke ja pind on väga ebaühtlane, siis aitab ainult ülevärvimine katva värviga, sest vana lasuuri ei saa pinnalt maha.

Eemalda lahtine lasuur kaabitsa või terasharjaga. Pese pind sobiva puhastusvahendiga, loputa hoolikalt ja lase kuivada. Töötle puiduni puhtad pinnad vajadusel immutiga. Lasuuri piisavalt paksu kihina, et lasuur kaitseks puitu ning niiskus ei tungiks lasuurikihi alla ja lasuur ei hakkaks kooruma. Vali lasuurvärvimiseks sobivad ilmastitingimused ning veendu, et laudis on piisavalt kuiv.

Põhjus:

Lasuuri on pinnale kantud liiga paksult.

Lahendus:

Juhul, kui pind on juba kuivanud ja voolamine on probleem, siis esimese kihi puhul saab natuke neid paksemaid kohti lihvida. Teise kihi voolamise puhul ei ole muud lahendust, kui kogu pinna ülevärvimine katva värviga, sest lasuur on läbikumav ja seda parandada ei saa. Kohtparanduste puhul ideaalset tulemust ei saa, kuid on võimalik natuke hajutada.

Lasuurides tuleb hoolikalt jälgida, et kui lasuur hakkab voolama, siis tuleb kohe lasuurikiht ära tasandada. Voolamine võib tekkida ka veidi hiljem ja ka hilisem kontrollimine on vajalik.

Põhjus:

Fassaadile on jäänud pintslijäljed ja jätkukohad. Põhjuseks võib olla see, et värvitud/lasuuritud on väikese või halva pintsliga või lasuuri ei ole ühtlaselt pinnale kantud. 

Lahendus:

Väga laigulise pinna puhul on lahenduseks kogu pinna ülevärvimine katva värviga vastavalt toote kasutusjuhendile. Fassaadi tuleb värvida/lasuurvärvida mahuka fassaadipintsliga (näiteks Anza Pro fassaadipintsel).

Põhjus:

Põhjuseks võib olla, et fassaadi on värvitud valedes ilmastikutingimustes. Päikese käes värvimine ei ole soovitatav, kuna pealekantav värv kuivab liiga kiiresti ja aluspind on kuum. Päikesekuumus võib pinnale tekitada pisikesi mulle. Lisaks võivad pinnale tekkida mullid, kui värvida niisket aluspinda või kui pinnale on liiga kiiresti kantud mitu paksu värvikihti. Põhjus võib ka olla hoopis toodete mittesobivuses, näiteks värnitsa peale on kantud veepõhist värvi ning sellisel juhul tekivad kuuma ilmaga pinnale mullid. 

Lahendus:

Parim ilm värvimiseks on pilves ja mitte liiga külm ega liiga kuum ilm, eelistavalt umbes 20 kraadi. Veendu, et vihma ei hakkaks sadama ja ära värvi otsese päikesevalguse käes. Kontrolli, et värvitav aluspind oleks kuiv. Eemalda kaabitsaga või lihvides pinnalt mullid ning seejärel värvi pind uuesti üle vastavalt toote kasutusjuhendile. Juhul, kui mullid on tekkinud toodete ebasobivusest, siis võib aidata olukorda lahendada kihtide pinnalt eemaldamine näiteks soodapritsiga.

värvimullid

Põhjus:

Hallitus ja rohetus ilmub kõige sagedamini pindadele, mis jäävad pikka aega niiskeks ja kuhu päike ei paista. Hallitus ja rohetus võib kergesti tekkida ka siis, kui pindadel on mustust. Probleemiks võib olla ka liiga madal sokli kõrgus, vihmavee puudulik kõrvalejuhtimine fassaadilt või lähedal asuvad taimed.

Lahendus:

Pese pinnad Talon Huoltopesu või Homeenpoisto hallitusvastase puhastusvahendiga. Loputa hoolikalt ja lase kuivada. Immuta puiduni puhtad pinnad värvitu puiduimmutusainega ja värvi üle sobiva välisvärviga.

Rohevetikad

Põhjus:

Põhjuseks on suure vaigusisaldusega puidu kasutamine. Oksakoht võib läbi kumada, sest aluspinda pole krunditud või värvitud on liiga õhukese kihina.

Lahendus:

Eemalda pinnalt vaik, kasutades kaabitsat. Pese pinnad üle sobiva puhastusvahendiga, loputa hoolikalt ja lase kuivada. Immuta puiduni puhtad pinnad värvitu puiduimmutusainega. Krundi pind ja värvi üle sobiva välisvärviga. Vaigu sisaldus puidus väheneb ajas. Heledat tooni värvipinnal paistavad läbitulnud oksakohad rohkem välja. 

oksakohad

Nipid ja nõuanded

  • Enne lasuurimist ja värvimist tuleb alati värv purgis korralikult läbi segada, et lõpptulemus laiguline ei jääks.
  • Enne värvimist on soovitatav teha proovivärvimine. Puidu tüüp ja seisund mõjutavad lõplikku värvitooni.
  • Värvi 4-5 lauda korraga algusest lõpuni pikisuunas.
  • Parim ilm värvimiseks on pilves ja mitte liiga külm ega liiga kuum ilm, eelistavalt umbes 20 kraadi. Väldi värvimist kuuma ilmaga ja päikese käes. 
on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et