Enamlevinud vead terrassi õlitamisel

Põhjalik eeltöö, head töövahendid ja õiged töövõtted tagavad kauni terrassi pikaks ajaks. Ilusa lõpptulemuse saavutamiseks väldi teiste tehtud vigu.

Üks üldine reegel on regulaarne hooldamine ja puitpindade puhtana hoidmine puulehtedest ja suuremast lumest. Õliga töödeldud terrassilaudade seisukorda tuleks kontrollida igal aastal. Kui õli hakkab terrassilaudadelt kuluma, tee vajadusel uus hooldustöötlemine. Hoolduse vajadust mõjutavad asukoht, ilmakaared ja ilmastikutingimused. 

Loe, mida teha probleemide korral ja kuidas neid vältida. Vajuta "+" märgile.

Põhjus:

Terrassi on pestud survepesuriga liiga tugeva survega. 

Lahendus:

Pese terrass puhtaks terrassipesuvahendiga ja tee uus õlitamine. Kui veejoa jäljed on väga sügavad, siis on enne õlitamist vaja teha ka korralikum lihvimine, et aluspind jääks ühtlane. Survepesuriga pestes on soovitatav liikuda piki lauda (mitte risti).

Terrass

Põhjus:

Kui terrassi on liiga paksult õlitatud, siis pind hakkab kooruma. Kui on õlitatud lahustipõhise õliga, siis võib jääda pind lisaks nätske. 

Lahendus:

Pese pind puhtaks terrassipesuvahendiga ja tee uus õlitamine. Eemalda üleliigne õli ebemevaba lapiga.

Terrass

Põhjus:

Põhjus võib olla selles, et toodet pole segatud enne õlitamist ja õlitamise ajal.

Lahendus:

Pese terrassilauad üle ja õlita uuesti. Heledamate kohtade üleõlitamist ei soovita teha, sest pinda ei ole võimalik ühtlaseks kohtõlitamisega saada. Väga oluline on enne õlitamist ja õlitamise ajal õli segada purgis põhjani välja, sest pigment vajub põhja.

Põhjus:

Terrassiõli ei ole enne õlitamist ja õlitamise ajal korralikult läbi segatud. Terrassi lõplikku värvitooni mõjutab aluspinna toon.

Lahendus:

Tooni nägemiseks võiks teha prooviõlitamise vähenähtaval kohal. Näiteks kui soovid halli terrassi pruuniks õlitada, siis on oluline esmalt kogu vana õli terrassipesuvahendiga maha pesta ja alles seejärel õlitada. Ühtlase ja värvikaardile vastava tooni saamiseks on oluline ka toote läbisegamine enne õlitamist ja õlitamise ajal.

Must terrass

Põhjus:

Õlitati liiga värsket surveküllastatud või tihedat õlitamata puitu.

Lahendus:

Surveküllastatud (tööstuslikult immutatud), lehisest ja õlitamata tihedast puidust (näiteks mänd) terrassi ei või 1-2 aastat õlitada. Selle ajaga põletab päike immutusaine või vaigud pealmistest puidupooridest välja ja uus viimistlus saab sisse imbuda. Enne õlitamist pese kindlasti terrassi ka terrassipesuainega, sest see avab puidu poore. Lase piisavalt kuivada ning jälgi ilmastikuolusid ja puidu niiskussisaldust. Kui sa pole kindel, kas õli juba imendub puidupinna sisse, siis katseta seda vähenähtavas kohas: kanna õli pinnale, oota veidike ja eemalda üleliigne õli ebemevaba lapiga. Juhul, kui õli tuleb lapiga eemaldades maha ja pinnale ei jää õige toon, siis pind ei ima õli piisavalt ning ei ole soovitatav õlitamist veel ette võtta.

Terrrassilauad võivad olla järgmised:

  • Surveküllastatud  – tavaliselt mänd
  • Lehisest 
  • Termotöödeldud: mänd, kuusk, saar
  • Töötlemata 
Terrass

Põhjus:

Lauavahesid ei ole eraldi pintsliga õlitatud.

Lahendus:

Kui õli ei ole veel kuivanud, saad terrassilaudade vahed pintsliga üle õlitada. Kui pind on juba kuivanud, siis on võimalik pintsliga lõpptulemust veidi parandada. Õlita ettevaatlikult vahed üle, jälgides, et horisontaalpinnale ei jää topelt õlikihti (kasuta lappi üleliigse õli eemaldamiseks koheselt). Või oota aastake ja pese terrass pesuainega puhtaks, nii et ka terrassivahed saaksid korralikult pesuainega pestud ning õlinired eemaldatud. Seejärel tee uus õlitamine.

Õlinired

Põhjus:

Õlitatud ei ole järjest piki terrassilauda, vaid risti terrassilaudadega.

Lahendus:

Alati tuleb õlitada paari laua kaupa kuni laua lõpuni, et pind jääks ühtlane. Õlitades jälgi, et korraga õlitad kuni järgmise lauavaheni, et ei tekiks ülekatet.

Terrass

Nipid ja nõuanded

  • Õlita korraga 4-5 lauda otsast lõpuni pikisuunas.
  • Suurt terrassi kahekesi õlitades edeneb töö tunduvalt kiiremini: üks kannab õli terrassipadjaga pinnale ning teine teeb vajadusel pintsliga üle terrassilaudade vahed ning eemaldab lapiga üleliigse õli.
  • Soovitame kasutada toonitud puiduõli, sest toonitud toode talub ilmastikutingimusi paremini kui toonimata puiduõli. 
  • Enne õlitamist on alati soovitatav teha proovitöö. Puidu tüüp ja puidu seisund mõjutavad lõplikku värvitooni. 
on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et