Metallstruktuurid

Metalli pinnakatted: põhjalik juhend tööstuslikuks värvimiseks

Mis on metalli pinnakatted?


Metalli pinnakatted tähistavad värve, mis kantakse metallpindadele nende kaitsmiseks ja korrosiooni vältimiseks, eesmärgiga värvitava toote eluiga pikendada.
 
Lühidalt: iga värv on teatud tüüpi pinnakate, kuid iga pinnakate ei ole värv. Pinnakate võib koosneda mitmetest värvikihtidest ja viitab lõpptulemusele, mis tekib alles pärast tööde lõppu.
 
Metalli pinnakatteid on mitut tüüpi, hõlmates nii lihtsamaid metalli pinnakatteid ja -pinnatöötlusi kui ka korrosioonikindlaid lahendusi.
 
Eri tüüpi pinnakatete täielikuks mõistmiseks räägime veidi lähemalt keemilistest komponentidest, millest  metallpindadele mõeldud tööstuslikud värvid koosnevad. Kõige olulisem komponent on vaik; ja see võib olla epoksüüd, alküüd, akrüül, polüuretaan jne.

Järgmine on lahusti, mis annab värvile sisuliselt vedela oleku. Protsessi käigus kõik pigmendid ja muud toormaterjalid dispergeeritakse või segatakse veega, et moodustada  ühtlaselt segunenud  vedelik. Lahustiks võib olla keemiline lahusti või vesi. Sõltuvalt kasutatavast lahustist jaotataksegi pinnakatted kas lahusti- või veepõhisteks. Värvi retseptuuris kasutatavad muud komponendid on pigmendid, täiteained, paksendajad ja muud ained.

Meie metallpindadele mõeldud tootevalik varieerub traditsioonilistest alküüdvärvidest kuni kaasaegsete kõrgtehnoloogiliste otse metallile kantavate (direct-to-metal e. DTM) polüuretaanideni. Nende hulka kuuluvad lahustipõhised krundid ja pinnakihitooted, keskkonnasõbralikumad kõrge kuivaine sisaldusega värvid, lahustivabad pinnakatted ja kõrgtasemelised veepõhised tooted.

Mis on metalli pinnakatete otstarve?

Tikkurila äri- ja portfelliarenduse direktor Rymas Herman selgitab metalli pinnakatete peamisi eesmärke. Vaata videost.

Metalli pinnakatete tüübi valik sõltub sellest, milline on pinnakatete kasutusotstarve, samuti millises tööstusharus neid kasutatakse. Vaatame läbi mõned kõige levinumad põhjused metalli pinnakatete kasutamiseks.

Korrosioonikaitse

Kõigi metallile mõeldud pinnakatete peamine eesmärk on lihtsalt kaitsta metallpindu loomulike nähtuste, nagu näiteks korrosiooni eest. Nii vee- kui ka lahustipõhised pinnakatted toimivad hästi tööstuslikul pinnalekandmisel, kuid erinevat tüüpi pinnakatetel on erinevad plussid ja miinused. See tähendab, et enne kui otsustada, milline pinnakate valida, tuleks  kaaluda konkreetseid tooteid just teie enda kasutamisjuhtu arvestades.

Korrosiooni ennetamiseks on olemas mitmeid erinevat tüüpi metalli pinnakattemeetodeid ning nende erinevate tunnuste ja omaduste tõttu toimib iga tüüp erinevalt ja vastavalt erinevatele parameetritele.

Parem kulumiskindlus

Lisaks kaitsele korrosiooni ja ilmastikumõjude eest tagab kvaliteetsete metalli pinnakatete kasutamine kogu metallkonstruktsiooni parema kulumiskindluse.

Pikema vastupidavusajaga pinnakatted on eelduseks pikemale hooldusintervallile, mis omakorda aitab pikas perspektiivis kulusid kokku hoida.

Parem välimus

Metalli pinnakatete kasutamine loob eeldused metallstruktuuri kauni välimuse säilimiseks isegi äärmuslikes tingimustes. Sobivate ja kvaliteetsete metalli pinnakatete abil saate anda metallpindadele kulumiskindla viimistluse, mis sobib kokku teie esteetilise eelistusega, valides värvi tooni, läikeastme jne.

Suurem vastupidavus kemikaalide ja vee mõjule

Korralik metalli pinnakate moodustab metallstruktuurile vastupidava pinnakihi, mis lisaks kaitsele korrosiooni eest, on vastupidav ka igasugusele hõõrdumisele või keemilisele koormusele.

Kui vajate kõrge õhuniiskusega keskkonna jaoks metallpindadele sobivat pinnakatet, tasub kaaluda lahustipõhiseid tooteid.

Tuletõke

Teatud metalli pinnakatted sobivad aluspinna kaitsmiseks tule mõjude eest. Tulekaitseomadustega metalli pinnakatete kasutamine annab tulekahju korral lisaaega enne, kui teras jõuab temperatuurini, mille juures see kaotab kandevõime. See lisaaeg võimaldab hoonest evakueeruda, samuti on päästeteenistustel oluliselt suurem võimalus tulekahju kontrolli alla saada.

Näiteks, üks meie toodetest - Fontefire ST 60-1 - on veepõhine ühekomponentne tuletõkke-pinnakate, milles tekib kuumuse mõjul soojuspaisumine, mille tulemusel moodustub pinnale isoleeriv vahukiht, mis kaitseb  teatud aja jooksul metallstruktuuri kriitilise  temperatuurini jõudmise eest.

Lisafunktsioonid

Teatud metalli pinnakatted täidavad muid spetsiifilisi funktsioone, näiteks kaitsevad pindu kondenseerumise eest. Meie GrafoThermi tooteseerias on näiteks ühekomponentne veepõhine kondensaadivastane pinnakate terasest katuseplekkidele, teraskonstruktsioonidele ja muudele metallpindadele, kus tekivad kondenseerumis- ja tilkuva vee probleemid.

 

Kuidas metalli pinnakatteid kasutatakse?


Meie laiast erinevate värvimissüsteemide valikust leiab pinnakatte mistahes metallpinna jaoks, olgu see kas siseruumides või välistingimustes,  teatud tööstuse segmentidele pakume ka valmislahendusi.

Kõik meie metallpindadele mõeldud erinevad pinnakatte- ja pinnatöötlussüsteemid on erineva kasutusspetsiifikaga. Näiteks, võib-olla vajate pinnakatet sadamakeskkonnas asuvatele metallpindadele, kus on tavapärasest veelgi karmimad tingimused ja oluliselt suurem korrosiivne koormus. Seda tüüpi tingimustes vajavad nii masinad kui seadmed kõrgemat kaitset kui siseruumides kasutatavad samalaadsed seadmed.

Metalli pinnakatete erinevad otstarbed

Vastupidav pinnakate Jännevirta sillale

Oma aja ära elanud Soome suuruselt kuuenda silla asendamiseks kulus  2430 tonni eelnevalt pinnakattega töödeldud teraskonstruktsioone. Konstruktsioonid tarnis ja paigaldas Ruukki Construction ning need värviti enne paigaldamist Ylivieska tehases Midroc Alucrom.

Jännevirta sild numbrites:

 • 577 meetrit pikk ja 15 meetrit lai
 • 20-30 meetrit iga terassektsiooni pikkuseks
 • 25 meetrit ülevalpool veepinda kõrgemas kohas
 • 2430 tonni terasstruktuuri
 • 15 000 liitrit värvi pindade katmiseks
Jännevirta sild

Teise näitena: võite vajada suure vastupidavusega ja samas keskkonnasõbralikku lahendust põllumajandus-, ehitus- ja mullatöömasinate ning -seadmete (ACE) jaoks. Meie kõrge kulumiskindlusega süsteemid hõlmavad vee- ja lahustipõhiseid lahendusi, mis tagavad parema kaitse, vajades samal ajal vähem värvikihte.

Meie erinevat tüüpi teraskonstruktsioonidele mõeldud lahendused hõlmavad endas pinnakatteid, mis kaitsevad sisetingimustes asuvaid pindu kerge koormuse, välistes tingimustes paiknevaid pindu tugeva koormuse või isegi ekstreemise keemilise koormuse eest. Pakume ka laia värvitoonide valikut, sealhulgas metallik-toone, mis võivad anda tulemusele esteetilise lisadimensiooni.

Ferris vaateratas

Vaateratta projektiga uutesse kõrgustesse

Partnerlusprojektis Karusel PC LLC-ga andsime pinnakatte lõbustuspargi atraktsioonile, mille hulka kuulusid ka vaaterattad, kus ohutus, töökindlus ja vastupidavus on äärmiselt olulised.

Ühe vaateratta puhul:

 • Värviti üle rohkem kui 3000 m3 metallpindu (ei sisalda kabiine)
 • Kasutati värvi- ja lakisüsteeme, mis sobisid konkreetse linna kliimamustriga, kuhu atraktsioon oli mõeldud
 • Loodi eeldused, et värvitöökoja töötajad valdaksid vaaterataste värvimistehnikaid täiuslikult

Hooldamiseks ja kohtvärvimiseks on mitmeid värvimissüsteeme, mida on lihtne kasutada ja mis ei vaja hõõrdepuhastust pinna ettevalmistamisel. Pakume ka süsteemi pindadele, mis on vette kastetud.

Kui te pole kindlad, millist värvimissüsteemi või pinnakatte- ja pinnatöötlussüsteemi  oma konkreetse metallkonstruktsiooni jaoks vajate, võtke lisateabe saamiseks meiega julgesti ühendust.

 

Erinevad metalli pinnakatete tüübid

Nagu eespool mainitud, varieeruvad erinevat tüüpi metalli pinnakatted alates traditsioonilistest alküüdvärvidest kuni kaasaegsete kõrgtehnoloogiliste otse-metallile ehk DTM-polüuretaanideni, mille hulgas on lahustipõhiseid krunte ja pinnakihitooteid, keskkonnasäästlikumad kõrge kuivainessisaldusega värvid, lahustivabad pinnakatted ja ka kõrgetasemelised veepõhised tooted.

Järgmisena teeme ülevaate erinevatest metalli pinnakatete kategooriatest.

Õiget tüüpi metalli pinnakatete valimine

Minna Perttu Tikkurila uuringu-, arendus- ja innovatsiooniosakonnast tutvustab, kuidas valida oma ettevõttele sobivaid metalli pinnakatteid. Vaata videost.

 

Kuna erinevaid metalli pinnakatteid on palju, tuleb teie konkreetsetele vajadustele vastava pinnakattesüsteemi või toote valimisel arvesse võtta mitut erinevat tegurit.

 

Teie eesmärgid

Parima valiku tegemiseks võtke aega, et läbi mõelda, milliseid eesmärke soovite metalli pinnakatetega saavutada. Enne otsuse tegemist esitage endale järgmised küsimused:

 • Millised on meie värvimistingimused?
 • Millises keskkonnas meie lõpptoodet kasutatakse? (Kas siseruumides? Või hakkab toode asuma karmides ilmastikutingimustes?)
 • Kui kaua me tahame, et värv pinnal püsiks? Mõne toote, näiteks kaevandusseadmete puhul ei eeldata, et värv püsib pinnal kauem kui toote esmakordsel kasutamisel.
 • Millised on meie ettevõtte põhimõtted jätkusuutlikkuse osas? Võite näiteks eelistada vepõhiseid pinnakatteid, kui teie ettevõtte pikaajaline eesmärk on aidata kaasa  lenduvate orgaaniliste ühendite heitkoguste vähenemisele, samuti minimeerida  tegutsemise negatiivset mõju keskkonnale.
 • Milliste nõudmistega seisame praegu silmitsi?
 • Milliseid värvimissüsteemide standardeid peame järgima?

 

Teie protsessid

Mõelge oma praegustele tööviisidele küsides järgmisi küsimusi:

 • Milliseid värve ja pinnakatteid metallpindadele me täna kasutame?
 • Mis tüüpi metallpindadega me töötame?
 • Milliseid seadmeid me praegu kasutame?
 • Kas värvime kõigepealt ja siis monteerime või vastupidi?

 

Projekti ajakava ja tähtaeg

Küsige endalt projekti ajakava kohta järgmisi küsimusi:

 • Millist kuivamisaega vajame?
 • Millal saame kuivanud toote pakkida?
 • Kui palju peaksime suutma ühe päevaga värvida?

 

Teie eelarve ja kulud

Samuti tuleb teil läbi mõelda oma eelarve. Pidage meeles, et mõned tooted vajavad suuremat alginvesteeringut, kuid tasuvad end pikas perspektiivis ära. Näiteks veepõhiste toodete hind on veidi kõrgem, kuna nende toodete tooraine on kõrgema hinnaga. Kuid pärast seadmete ja protsesside kohandamisele tehtavaid kulutusi hakkate oma investeeringult võitma. Tegelikult on võimalik veepõhiste toodete kasutamise kaudu vähendada oma üldisi tegevuskulusid. Toodete transportimisel ei ole vaja investeerida plahvatuskindlasse varustusse, kergesti süttivate värvidega töötamisega kaasnevasse erikindlustusse ega spetsiaalse väljaõppe saanud töötajatesse, kuna veepõhised tooted ei ole tuleohtlikud. Lisaks saab mitte-kuivanud veepõhist värvi veega puhastada, mis tähendab, et säästate puhastusainete kulutuste pealt.

Lisaks,  otse metallile kantavate ehk DTM-toodete kasutamine kruntide ja pinnakihtidega süsteemide asemel aitab vähendada värvimisprotsessi aega, kuna on vaja ainult ühte pinnalekandmist.

Pidage meeles, et värvi maksumus on vaid üks osa projekti kogumaksumusest. Eseme või üksuse värvimise tegelik maksumus võtab arvesse töötlemise kõiki aspekte. Ja olenevalt sellest, milliseid värvitooteid te kasutate, aitavad kogukulusid vähendada võimalikul  täpne  kuiva värvikihi paksus (DFT)  ja lühem töötlemisprotsessi kestus (pinnalekandmine, kuivatamine).

Eelarve täpsemaks planeerimiseks kasutage meie metallitoodete kulukalkulaatorit.

Metalli pinnakatete standardid - mida peaksite teadma

Nagu iga valdkonna või tööstusharu puhul, on ka pinnakatete puhul teatud standardid ja määrused, mille põhjal saab otsustada, millise toote kasuks otsustada.

Metalli pinnakatete puhul peavad kõik teie poolt kasutatavad materjalid ja süsteemid vastama kas rahvusvahelistele standarditele, nagu ISO 12944, mis on rahvusvaheline korrosioonikaitsestandard, või mistahes sisestandarditele, mida Teie klient oluliseks peab.

See tähendab lühidalt, et kõiki süsteeme tuleb nende standardite järgi korralikult testida.

Materjalid ja süsteemid, mida Tikkurila pakub, vastavad standardile ISO 12944. Selle standardi 5. jaos määratletakse kaitsvad pinnakattesüsteemid erinevatele söövitavatele keskkondadele: C2, C3, C4, C5. Standard määrab kindlaks ka kulumiskindluse vahemikud, mis mõjutavad ajavahemikku esimese suurema hoolduseni: L, M, H ja VH.

Tikkurilal on ka teiste standardite järgi heaks kiidetud värvimissüsteeme. Nende hulka kuuluvad Norsok (Norra), Silko (Soome), GOST (Venemaa) jne.

ISO 12944 jagu 5 määratletakse kaitsvad pinnakattesüsteemid erinevatele söövitavatele keskkondadele: C2, C3, C4 ja C5, samuti määratletakse süsteemid vastavalt nende ISO 12944 korrosiooniklassile.

Standard määrab kindlaks ka kulumiskindluse vahemikud, mis mõjutavad ajavahemikku esimese suurema hoolduseni: L, M, H ja VH.

Metalli pinnakatetega töötamine

Tikkurila grupi portfelli arendusjuht Žydrūnas Čepkauskas jagab asjatundlikke näpunäiteid metalli pinnakatetega töötamiseks. Vaata videost.

 

Järgmisena uurime lähemalt paari kasulikku ekspert-nõuannet metalli pinnakatetega töötamiseks - alates pinna ettevalmistamisest kuni hoolduseni.

Metalli pinnakatetega töötamine

Metalli pinnakatete paigaldamise töövahendid

Erinevat tüüpi pinnakatete jaoks on vaja erinevaid seadmeid, et tuua esile toodete parimad omadused.

Näiteks on vaja lahustipõhiste metalli pinnakatetega töötamiseks spetsiaalseid plahvatuskindlaid seadmeid, kuna tooted on väga tuleohtlikud. Veepõhised tooted seevastu pole tuleohtlikud ega vaja selliseid seadmeid. Teisest küljest on aga veepõhiste toodetega töötamiseks vaja seadmeid, mille veepõhise värviga kokkupuutuvad osad on roostevabast terasest.

 

Pindade ettevalmistamine

Teie metallpinna töötlemise edukus sõltub suuresti aluspinnast, millele pinnakatet kandma hakkate. Enne pinnakatte paigaldamist  metallpinnale tuleb pind nakke tagamiseks korralikult puhastada ja karestada. Õige aluspinna puhtuse tase aitab tagada pinnakatte soovitud toimimise.

Näiteks on lahustipõhised pinnakatted saastunud aluspindade suhtes leplikumad, samas kui veepõhised pinnakatted vajavad alati puhast keskkonda ja aluspinda - nii et sõltuvalt sellest, millist tüüpi pinnakatet kasutate, tagage puhtuse tase, mida toode nõuab.

Võite juhinduda järgmisest veepõhistele toodetele soovitatud pinna puhastamise näitest:

 • Teraspinnad: Eemaldage rasvad ja puhastage hõõrumise teel puhastusastmeni Sa2½ . (ISO 8501-1) Kui tavapärane abrasiivse materjaliga pindade puhastamine pole võimalik, on külmvaltsitud terast  soovitatav nakke parandamiseks fosfaatida.
 • Krunditud pinnad: Õli, rasv, sool ja mustus eemaldatakse pinnalt sobivate vahenditega. Parandage krundikihi kahjustused. Vaadake tootekirjeldusest tööjuhendit varem krunditud pindade töötlemiseks.

 

Toodete pinnale kandmine

Pinnalekandmise meetodid võivad sõltuda mitmest tegurist, näiteks teie töövahenditest, kasutatava värvi tüübist, tootmise kiirusest, väljastamiskiirusest ja sellest, kas katate pindu tootmisruumides (värvimistsehhis) või mujal.

Nendest teguritest sõltuvalt võite kasutada värvimisroboteid, automaatseid värvimisliine ja erinevaid pihustustehnikaid, nagu õhkpihustamine, kõrgsurvepihustamine, lisaõhuga kõrgsurvepihustamine ja elektrostaatiline pihustamine. Paigaldusjärgse hoolduse ja parandusvärvimise tegemiseks võite kasutada pintslit ja rulli. Ükskõik, millise meetodiga on tegu,  kauakestva viimistluse saavutamiseks  on võtmetähtsusega see, et antud pinnalekandmise viis on õige.

 

Kuivamine

Kui värvite väga niisketes tingimustes, peate tõenäoliselt pöörama kuivamisele eriliti suurt tähelepanu.

Just veepõhiste pinnakatete puhul ei saa värvis sisalduv vesi äärmiselt niisketes tingimustes korralikult aurustuda ja seega võtab värvi kuivamine kauem aega.

Võimalik lahendus sellele on metalli pinnakatte paigaldamine ruumis, mille keskkonda saate ise kontrollida, mh hoida niiskust teatud tasemel. Soovitatav õhuniiskus on 20–70%.

Paljudel juhtudel saate kuivamisaega temperatuuri tõstmisega lühendada. Soovitatavad temperatuurid sõltuvad värvist.

 

Hooldus

Õige pinna ettevalmistus ja värvi pinnalekandmise viis tõstavad pinnakatte kastutusaja kestust, kuid teatud aja möödudes vajab iga metalli pinnakate teatud hooldust.

Tööstuslike metallipindade parandus- ja hooldusvahendite valik on lai ning me oleme Tikkurilas alati valmis vastama kõikidele teie küsimustele, et leida teile sobivam. 

 

Vastupidavus kemikaalidele

Teil võib vaja minna metalli pinnakatteid, mis lähtuvalt spetsiifilisest keemilisest vastupidavusest, nagu õlid, kütused, happed ja keemilised lahustid. Konkreetse keemilise keskkonna jaoks pinnakatete kaalumisel võtke arvesse järgmisi tegureid:                 

 • Kokkupuude kemikaalidega
 • Töötamise temperatuur
 • Mehaaniline hõõrdumine
 • Nõutav kaitseaste (sissekastmine või pritsimine / pidev või piiratud)
Läänesadam Helsingis

Kokkuvõtteks

Et võtta lühidalt eelpooltoodud kokku, saame öelda, et metalli pinnakatteid on mitmeid erinevaid tüüpe, sealhulgas lihtsamad pinnakatted ja töötlusviisid ning ka kõrgtehnoloogilised kaitsvaid pinnakatted - kõik loodud erinevat sihtotstarvet silmas pidades.

Tellige tööstusvärvide uudiskiri

Jagame asjakohast teavet ja uut infot regulaarsusega kord kvartalis ega häiri Teid postitustega, kui meil midagi sisukat öelda pole.

Kui Teil tekkis küsimusi, võtke meiega ühendust

Võtke meiega ühendust
on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et