Eesti sisearhitekt Anu Toom tutvus Tikkurila 2024. aasta värvikollektsiooni toonidega ning andis oma soovitused, kus ja kuidas neid toone kasutada.
„Kollektsiooni julged värvitoonid tekitasid esmapilgul üllatusmomendi ja tundus, et nende kasutamine on paras väljakutse. Mõne aja möödudes hakkasin neid toone kõikjal nägema ja avastasin, et lahendust pole keeruline leida,“ avaldab Anu Toom ja lisab, et kogu kollektsioon on ühtaegu nii julge kui vabastav.
Kollektsiooni värvitoone võib märgata kõikjal enda ümber: looduses, tekstiilides, õhtupilvedes, sügislehtedes. Sarnaseid toone on sisekujundajad kasutanud sageli. Murtud ja ajatud vintage toonid on olnud populaarsed läbi aegade, eriti ajaloolistel hoonetel ja ruumides.
„Kogu kollektsioon tekitab sooja tunde. Tore, et neid toone tutvustatakse nüüd ka tavatarbijale,“ arvab Anu.
Anu tunnistab, et talle meeldivad absoluutselt kõik kollektsiooni toonid, sest nende maalähedaste toonidega saab luua suurepärast eklektikat, kombineerides ruumis olevaid tekstiile, tapeete, valgustust, aksessuaare ja vanaaegset mööblit.
Aasta värv on Anu lemmik!
Aasta värv Nude in Nizza on soe virsikutoon – neutraalne toon, kuigi esmapilgul nii ei tundu. Sisearhitekti sõnul lubab see toon oma diskreetsuses ja õrnuses kõigel muul ruumis kenasti esile tulla ega jää ka ise märkamatuks.
„Mulle meeldib öelda, et see on päikeselaigu toon. Kõiges, millele paistab peale päike, saame näha just Nude in Nizza tooni. Seega - see toon on neutraalne, kuna sageli me ei märka seda.“
Nude in Nizzat kasutaks Anu kindlasti laes, seintel, laudpõrandatel ja reljeefsetel siseustel, rõhutades uksekäepidemeid, hingesid, suluseid ja muid detaile. Nude in Nizza sobib ka ühendavaks tooniks mitme ruumi vahel.
„Oleme Nude in Nizza virsikutooni näinud palju arhitektuuris, eriti hoonete ajaloolistel ja kaasaegsetel fassaadidel. Seda tooni on seni kasutatud pigem suurtel pindadel, kus ta loob meeleolu ja mõneti hajub keskkonda. See toon toob esile kõik loomuliku ja isikupärase, sealhulgas looduse rohekad ja sinakad toonid“.
Soovitused kollektsiooni toonide kombineerimiseks
Kõiki kollektsiooni värvitoone kasutaks Anu ka oma projektides, kuna toonides on ühisosa olemas: „Lisaksin paletile murtud valget, mis paneb sooja virsikutooni Nude in Nizza veelgi paremini tööle. Neid toone julgen kasutada seintel ja lagedel, olenevalt muidugi ruumi proportsioonidest ja kontseptsioonist, aga ka siseustel, mööblil, liistudel ja laudpõrandal. Nude in Nizzat kasutaksin koos naturaalse kasevineeriga ning lisaksin juurde sügavat kohvipruuni Coffee in China ja murtud valget koos värskendava mündirohelise Mint in Mexicoga.
Mitme ruumi puhul soovitab Anu kasutada kollektsiooni toone näiteks nii: esikus virsikutoon „Nude in Nizza“, köögis tume hallikassinine „Dust in Dallas“ ja elutoas helepruun „Lions in Lima“. Ta julgustab igas ruumis kasutama erinevaid toone, kuna need sulanduvad ja harmoneeruvad suurepäraselt. „Looksin ruumist ruumi jalutades maitsekaid vaateid. Aktsendina kasutaksin mõnel pool sügavat kohvipruuni „Coffee in China“ ning kindlasti looduskivi, graafilisi valgusteid, peeneid tekstiile ja murtud valget. Ja mõistagi head kunsti ja suuri maale seintel!“ annab sisearhitekt Anu häid soovitusi kodu kujundamisel.
7 väärtuslikku kodukujundusnõuannet sisearhitektilt
1. Ära unusta valgust ja vaateid. Ruumis räägime alati värvitoonist koos valgusega!
2. Vaata oma armast või vihatud vana mööblit värske pilguga. Otsi välja ajastu, mil see mööbel oli moodne ja loo sellele näiteks 2024. aasta värvitoonidega uus taust. Luba olla esemetel selline nagu ajahammas neid purenud on. Luba ennast üllatada, mitte midagi hullu ei juhtu.
3. Ole julge ja värvi kogu ruum sama tooniga, näiteks köök: värvi kapiuksed, tagumine taust ja miks mitte ka lagi sama tooniga ning leia vastav tööpind. Nii saad stiilse tervikliku ruumi, kuhu sobib kogu sinu elu.
4. Seo värviga ruumis olevaid erinevaid esemeid ühtseks tervikuks.
5. Katsu leida seoseid ruumis oleva mööbli ja valgusega. Tunneta ja võta aega, kuula sisetunnet. Kogu mööblit välja vahetada ei ole trendikas ega jätkusuutlik. 2024. aasta värvitoonid toetavad ja lausa nõuavad seda, et jääksid iseendaks, tarbiksid vähem ja usaldaksid ennast.
6. Ole loov, tee julgelt lihtsaid geomeetrilisi maalinguid seintele: näiteks poolkaare üleminek teisele seinale, kasutades toon-toonis sulanduvaid üleminekuid.
7. Ole julgelt veidi hooletu, kuna toonid küllastavad teineteist ning on vabadusele, intuitsioonile ja boheemlikkusele avatud.
Tänane reegel: ole julge ja usalda oma intuitsiooni. Sinu kodu on sinu kuningriik. Kui jääd hätta, palu professionaalilt abi.
Värvikombinatsioonid elutuppa
Sisearhitekt Anu Toomi lemmik toonid aasta värvi kollektsioonist on virsikutoon „Nude in Nizza“, mündiroheline „Mint in Mexico“, tumepruun „Coffee in China“ ja tumelilla „Tango in Texas“. Need neli tooni pakuvad sisekujundajale interjööris parasjagu väljakutset, samas näivad ruumis alati uudsed ja värsked ning on valguse käes piisavalt neutraalsed.
Anu toob välja kolm erinevat värvikombinatsiooni aasta värvi kollektsioonist, mida sobiks kasutada elutoas, et tulemus oleks trendikas ka aastate pärast.
Värvitoonide valimine – palju häid nippe, millest alustada
Kui sul on tahtmine oma kodus erinevaid värvitoone kombineerida, siis soovitab Anu alustada toonide valimisest ajakirjadest ja mujalt.
Talleta kõik, mis silma jääb ja kui oskad, tee moodboard. See aitab aru saada, millised toonid sind ennast kõige enam kõnetavad. Kuula, mida ütleb SINU intuitsioon! Alles seejärel võib hakata neid toone omavahel kokku sobitama.
Pea meeles, et aknaga seinas on valitud toon päevavalguses alati tumedam.
Katsu kujutleda vaateid ruumist ruumi liikudes. Mõnel juhul tuleb eluruumides toone veidi mahedamaks timmida.
Pane paika pinnad, mida soovid esile tõsta; olgu see siis põrand, sein, köögikapi uksed, lagi või hoopis mõni vana mööblitükk, mis neutraalses ruumis pilgupüüdjaks saab või vastupidi - mis vähemnähtav oleks.
Kui kiindud ühte värvitooni, siis soovitab Anu võtta seda tooni kui omaette ruumiideed. Otsi varieeringuid samast toonist ja ikka nii, et see kogu ruumina end välja mängib ning ennast ja teisi ka kõnetab või üllatab.
Kui armastad kodus rahu, siis tugevaid kontraste koduruumi ei soovita, need toonid jäägu avalikesse ruumidesse, kus viibime lühikest aega (näiteks WC, esik).
Sisearhitekt Anu Toom
Anu Toom on pikaaegse kogemusega sisearhitekt. Ta on lõpetanud EKA sisearhitektuuri eriala ja täiendanud end Soomes TAIKI sisearhitektide koolituskursusel ning mitmetel erialastel loengutel. Ruumikujunduses peab ta oluliseks ajastuhõngu, juba õhus tajutavat ruumimõju, loomulikkust ja funktsionaalsust ehk mugavust. Kõik tema tööd saavad alguse inspiratsioonist keskkonnas ja lugudest, mida inimesed räägivad. Hea tulemuse eelduseks on varajane koostöö tellija ja arhitektiga. Nii nagu elus, nii peab Anu ka ruumikujunduses oluliseks väikest huumorit, kergust ja arukust. Kõik peab olema omal kohal - showruumis show, ööklubis valgusmäng, kodus rahu, büroos motivatsioon. Anu Toomi poole pöörduv tellija on teadlik, et ruumikujunduse tellimine on ühtlasi ka kunstiteose tellimine.