Keskkonnaalased regulatsioonid muutuvad kogu maailmas üha rangemaks ja tarbijad ootavad lahendusi, mis on ühteaegu nii ökoloogilised kui ka tervislikud, mistõttu on jätkusuutlikud ehitised tasahilju muutumas uueks normiks.
Keskkonnaalaste sertifikaatide ja klassifikatsioonide kasutamine ehitussektoris suureneb aasta-aastalt. Näiteks Poolas suureneb ökoehituse sertifikaadi saanud hoonete arv aastas keskmiselt 30% ning 2020. aastal oli sertifitseeritud hoonetega kaetud enam kui 17 000 000 m2 suurune ala. Soomes on keskkonnaalaste sertifikaatide kasutus viimase viie aastaga kahekordistunud ning Rootsis suisa viiekordistunud.
Sadadest ehitatud keskkonna jätkusuutlikkuse klassifikatsioonidest on praegu maailmas kõige olulisemad ökoehituse hindamissüsteemid LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) ja BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Kogu maailmas kasutusel olev ja üha rohkem populaarsust koguv WELL on olulisim hoonetes tervist ja heaolu edendav vahend.
Suurel hulgal leidub ka kohalikke ökoehituse sertifikaate ja klassifikatsioone, näiteks Põhjamaades on levinud Luigemärk (the Nordic Swan), Miljöbyggnad ja RTS keskkonnaalane klassifikatsioon. Kõik need ökoehituse hindamissüsteemid on punktipõhised.
Kuidas valida õiged tooted?
Küsimusele Milliseid pinnakattevahendeid võib ökoehituses kasutada? ei ole lihtsat vastust, sest on olemas terve hulk keskkonnaalaseid sertifikaate ja heitkoguste klassifikatsioone. Isegi kõige levinumatel klassifikatsioonidel nagu LEED ja BREEAM on erinevad süsteemid ning kriteeriumid, mille alusel kasutatud tooteid hinnata.
Ökoehituseks sobiliku värvi või pinnakattevahendi valimine sõltub alati konkreetsest objektist ja keskkonnaalasest sertifikaadist: kas ehitis on uus või on see juba olemas, millist standardi versiooni kasutatakse jne.
Kuid siiski on olemas mõned üldised suunised, mis aitavad Sul ökoehitusprojektidele sertifitseerimispunkte saada.
1. Vali madala lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) sisaldusega pinnakattevahendid
Üks ökoehituse eesmärkidest on muuta lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) heitkogused võimalikult väikeseks ja seda on arvesse võetud ka seadusandluses. Madal LOÜ sisaldus on siseõhu kvaliteedi ja ehitise kasutajate heaolu võti.
- LEED – tooted, mille puhul on LOÜ sisaldus ja heitkogus minimaalsed. LEED-is on kehtestatud värvide ja pinnakattevahendite heitkoguste ning LOÜ sisalduse (g/l) miinimumnõuded. M1 sertifikaat näitab heitkogusele seatud üldiste nõuete täitmist väljaspool Ameerika Ühendriike läbiviidavate projektide puhul.
- Rahvusvaheline BREEAM – tooted, mis vastavad siseõhu kvaliteedi nõuetele, ja üldtaseme kriteeriumitele vastavaid M1 sertifikaadiga värvid ning pinnakattevahendid.
- RTS – M1 heitkoguse klassifikatsiooniga tooted.
- WELL – tooted, mis vastavad kehtivatele riiklikele LOÜ sisalduse regulatsioonidele. WELL projektide puhul viiakse kohapeal läbi test, et kontrollida LOÜ heitkogust pärast kõikide materjalide paigaldamist.
2. Vali kuumakaitset pakkuvad välisvärvid
Energiatõhusus ja süsihappegaasi heitkoguste vähendamiseks ette nähtud lahendused on ökoehituses olulisel kohal. Teatud pinnakattematerjalid pakuvad täiustatud kuumakaitset, vähendades märkimisväärselt ehitiste sise- ja pinnatemperatuuri.
Intelligentne katuse pinnakattesüsteem Tikkurila ClimateCooler peegeldab päikesekiirgust tagasi, mis vähendab ehitise energiatarbimist jahutusvajaduse, näiteks kliimaseadmete kasutamise vajaduse, arvelt. Jahedad katused on üks kiiremaid ja väikseimate kuludega viise ehitisega seotud CO2 heitme vähendamiseks – mida soojem kliima, seda suurem efekt.
3. Vali vastupidavad tooted, mis nõuavad minimaalset hooldust
Iga ülevärvimine tekitab keskkonnale lisastressi, seega pikk hooldusvärvimise intervall lisab tootele väärtust.
Lisaks kahjulike ainete vähendamisele, kvaliteetse siseõhu tagamisele ja energiatõhususe edendamisele on pinnakattevahenditel oluline osa ka ressursitõhususes – nende näol on ehitusvaldkonnas tegemist toodetega, mis pikendavad pindade vastupidavust ja kasutusiga.
Tikkurila Pro Designer
Hea arhitekt, sisearhitekt, sisekujundaja ja projekteerija!
Tikkurila Pro Designer on koht, kuhu kogume kasulikke artikleid, referentse ja loomingulisi ideid arhitektuuri ning sisekujunduse valdkonnast. Korraldame aeg-ajalt ka seminare, veebinare, väljasõite ja muid toredaid üritusi. Kui soovid uudistega kursis olla ja kutseid saada, siis telli meilt uudiskiri.
Saadame uudiskirju umbes kord kvartalis. Kui soovid uudiskirja saamisest loobuda, siis saad oma tellimuse igal ajal tühistada.