Parima tulemuse saavutamiseks tuleks tuleohutust silmas pidada juba projekteerimise etapis. Puidu üks parimatest omadustest on selle jätkusuutlikkus. Hiljutisest uuringust selgus, et puidu eelistamine ehitusmaterjalina vähendaks märkimisväärselt hoonete ehitamisest tulenevat keskkonnamõju. Ka Euroopa Liit on avaldanud, et sooviks ehituses rohkem puitu näha.
Puidu kui ehitusmaterjali eelis ei ole üksnes jätkusuutlikkus, vaid ka arhitektuuriline sobivus ja hea kvaliteediga siseõhk. Siseruumides tasakaalustab puit õhuniiskuse taset ehk on otseselt seotud ruumi siseõhu kvaliteediga. Kuna vanemate hoonete siseõhu kvaliteedile on hakatud rohkem tähelepanu pöörama, siis on puidu kasutamine viimastel aastatel populaarsemaks muutunud.
Kasuta alati CE-vastavusmärgisega puidutooteid
Puit on elujõuline ehitusmaterjal, mida saab kasutada kõikjal: avalikes hoonetes, näiteks koolides, raamatukogudes, kontserdisaalides ja kortermajades. Kasutades ehitamisel puitu pead teadma selle materjali omadusi ja olema teadlik kaasaegsetest tuleaeglustitest, tänu millele saab puitu ulatuslikumalt ehituses kasutada.
Kindlasti tuleb osta tuleaeglustiga töödeldud ja CE-vastavusmärgist kandvat puitu ettevõttelt, kellel on olemas vajalikud sertifikaadid. Tuleaeglustiga töödeldud puidu CE-vastavusmärgis kehtib alati nii puidule endale kui ka tööstuslikule viimistlusele. Tuletõkkekihti on võimalik peale kanda ehitusobjektil, kuid see ei pruugi tuleohutusega tegelevatele ametiasutustele sobida.
Tulekaitse sertifikaati on võimalik saada standardmaterjalidele, milleks on 12 mm puitlaastplaat ja 9 mm vineer. Kui tulekaitsetoodet on nende materjalidega katsetatud, siis võib sertifikaadi alusel kasutada seda teatud tihkuse vahemikus mis tahes muu paksema puitmaterjali peal. Sertifikaati on võimalik saada ka kasepuidust paneelidele, kuid sellisel juhul kehtib sertifikaat üldiselt vaid sellele konkreetsele materjalile.
Kontrolli tuleohutuse klassi
Tuletõkkevärvi või -laki mõju põhineb keemilisel reaktsioonil: tulekahju korral värv paisub ja tekitab tule levikut pidurdava isolatsioonikihi. Puit põleb küll lõpuks ära, aga palju aeglasemalt kui töötlemata puit.
Töötlemata puidu klass on D-s2. See tähistab materjali, mis aitab tule levikule kaasa ja tekitab suitsu. Hoonete puhul, kus on palju inimesi, tuleb valida selline pinnamaterjal, mis annab tulekahju korral inimestele võimalikult palju aega evakueerumiseks.
Tuleaeglustiga töödeldud puitmaterjali kõrgeim klass on B. Kui töödelda puitu tuletõkkevärvi või ‑lakiga, siis võib puidu klassiks märkida B-s1, mis tähendab, et „see aitab kaasa tule levikule piiratud ulatuses ja suitsu eraldub võimalikult vähe“. Sellest kõrgem on vaid klass A, mis hõlmab selliseid materjale nagu betoon, klaas, teras ja tellis.
Arvesta ohutusega juba projekteerimise etapis
Puit on ohutu ehitusmaterjal, eeldusel et arvestatakse selle loomupäraste omadustega. Ei ole olemas töötlust, mis muudaks puidu täiesti mittesüttivaks, kuid hoolika plaanimisega on paljugi võimalik.
Lisaks tuletõkkevärvide ja -lakkide kasutamisele tuleks projekteerimise etapis arvesse võtta järgmist:
-
tulekoormusega seotud küsimused;
-
kandekonstruktsioonid ja nende tulekindlus;
-
tule levik kõrvalasuvatele hoonetele ja ühest ruumist teise
Küsi meilt abi värvide ja lakkide osas, mis tagavad korraliku tuleohutuse. >>Võta meiega ühendust!
Tikkurila Pro Designer
Hea arhitekt, sisearhitekt, sisekujundaja ja projekteerija!
Tikkurila Pro Designer on koht, kuhu kogume kasulikke artikleid, referentse ja loomingulisi ideid arhitektuuri ning sisekujunduse valdkonnast. Korraldame aeg-ajalt ka seminare, veebinare, väljasõite ja muid toredaid üritusi. Kui soovid uudistega kursis olla ja kutseid saada, siis telli meilt uudiskiri.
Saadame uudiskirju umbes kord kvartalis. Kui soovid uudiskirja saamisest loobuda, siis saad oma tellimuse igal ajal tühistada.