Haiglaprojekt: Nya Karolinska Solna

Haiglaprojekt: Nya Karolinska Solna

Üks Euroopa suurimaid ja keskkonnahoidlikumaid haiglaprojekte

Rootsi uusima tehnoloogiaga ülikoolihaigla on omalaadseist üks suurimaid ehitusprojekte Euroopas ja Skanska jaoks suurim projekt üldse. Tikkurila tütarettevõtte Tikkurila Sverige AB alla kuuluv Alcro toetas Skanskat kõigi maalritöödega seotud konsultatsioonidega. Nya Karolinska Solna ehk lühendatult NKS ehitati Karolinska Ülikoolihaigla kõrvale Solnas.

Ehitustööd algasid 2010. aasta suvel ja kestsid kuni 2018. aastani. Maalritööd jagati seitsmesse ossa. Uus haigla võttis esimesed patsiendid vastu 2016. aastal.

Nya-Karolinska-Solna-01

Tikkurilal oli projektis ainulaadne roll. Ülesanne oli värve müüa ja maalritöökodadesse toimetada ning samuti aidata eksperdina teha kogu maalritööde järelevalvet ja kontrolli. 2012. aastal sõlmitud viieaastane leping suurendas maalritööde tõhusust ja parandas keskkonnalaste asjaolude dokumenteerimist.

Koostöö Skanska ja projekti arhitektide White Tengbom Team`iga oli Alcro jaoks esimene sedalaadi nõustamistöö. Alcro pakkus tehnilist tuge ning värvimise tehnilist teavet ja materjalikirjeldusi kogu projekti jooksul.

Skanska teenistuses olnud Tikkurila värvikonsultandi Per Karneke sõnul oli see ainulaadne juhtum.

„Ma ei tea ühtegi sellist näidet. Aga see toimis hästi ja väga tore oli kogu protsessi kaasa teha. Näiteks saime aidata kõiki värvimise tehnilisi nõudeid koostada. Koostöö sujus hästi ka kolme maalritööde ettevõttega, kes olid projekti erinevates järkudes kaasatud: Alviks Måleri AB, Vega Måleri AB ja Larsson & Örnmark Måleri AB.

„Oleme oma tugiteenuseid süstemaatiliselt arendanud ja see töö tuli täpselt õigel ajal. Nüüd oli meil võimalus jälgida oma soovitusi ja tooteid kogu teekonna jooksul alates arhitekti töölauast kuni viimistletud pinnani. Lisaks saime pakkuda oma arusaamu ja uusi mõtteid haiglate värvimisest üldiselt,“ jätkas Per Karneke.

Värvitooted pannakse karmilt proovile 

Uue haigla üldpind on ligikaudu 330 000 m2. Kokku kulub sinna 150 000 liitrit värvi. Haigla ehitusel on ranged nõudmised nii maalritöödele kui ka hügieeniklassidele. Näiteks peab pindu saama lihtsalt puhastada ning need peavad pidama vastu kulutamisele ja tugevatoimelistele puhastusvahenditele.

Luja 7

Ligikaudu 1500 liitrit Tikkurila Luja mati pinnaga värvi kulub operatsioonisaalide, intensiivravi osakonna ruumide ja puhastusruumide värvimiseks, mille pinnad peavad vastama hügieeniklassi 3 nõuetele. Hügieeniklassis 2 kasutatakse viimistlusvärviks täismatti värvi Pashmina.

Nya-Karolinska-Solna-02

Soomes toodetav Luja valiti kõige kõrgemate nõudmistega hügieeniklassi 3 jaoks, sest Rootsi turul ei olnud ühegi vastavat toodet. Soomes kasutatakse Luja värvi toidu- ja farmaatsiatööstuses, kus nõutakse väga kõrget hügieenitaset.

„Arhitekt tahtis seintele võimalikult matti ilmet, et haigla õhkkond ei tunduks nii ametlik. Põhivärvus on kergelt toonitud valge NCS S 0500-N, mis vastab Tikkurila Symphony värvikollektsiooni toonile F497 (Paper), kuid kasutada saab ka ligi 60 erksat värvitooni,“ ütles Per Karneke.

Enamik teraspindadest krunditi kiiresti kuivava alküüdkruntvärviga Temaprime EUR, mis sisaldab korrosioonivastaseid pigmente, või kahekomponentse vaikmodifitseeritud epoksüüdvärviga Temacoat RM 40.

Nya-Karolinska-Solna-03

Keskkonnaküsimused tähelepanu keskmes

Lisaks ulatuslikele teadmistele värvide ja professionaalsete maalritööde alal olid ka Alcro ambitsioonikad keskkonnaalased jõupingutused tähtis tegur Skanska jaoks koostööpartneri valimisel.

Tekst: Arja Schadewitz

Fotod: Skanska

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et