Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks

Juugendstiilis hoone renoveerimine Helsingis

Kui sisearhitektuuribüroo Puroplan sai ülesandeks muuta vana sadamaladu ühiskondlikuks hooneks ja linnaosa keskuseks, tahtsid nad planeerida midagi eriti ilusat.

Kõigepealt sadamaladu, seejärel kontor ning aastaid tühjana seismist. Soomes Helsingis asuv vana juugendstiilis hoone Jungmann ehitati 1907. aastal ja renoveeriti täielikult 2022. aastal. Renoveeritud hoones on restoranid, hotell, baar, spaa, toidupood ja kohvik. Jungmannist sai esimene väike kaubanduskeskus ajaloolises mereäärses Katajanokka linnaosas.

Suurema osa hoone sisekujundusest tegi hotellide, restoranide ja äripindade projekteerimisele spetsialiseerunud sisearhitektuuribüroo Puroplan. Lisaks kõikidele Jungmanni restoranidele, spaale ja näiteks juuksurisalongile kujundas Puroplan interjööri Koti Hotel hotellile, mis pakub nii hotellitube lühiajalisteks kui ka möbleeritud üürikortereid pikemateks peatumisteks.

Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks
Hotellitoa ajaloolist hõngu on tunda telliskiviseinas. Värvitud seinad on sametiselt helehallid (toon V486 Claystone)

Puroplan planeeris üürikorteritesse heledad pinnad, et anda üürnikule sisustamisel rohkem vabadust.

"Hotellitoa kontseptsioonid planeeriti koos Koti Helsinkiga, et anda sooja, delikaatse ja mitmekülgse ruumi tunne," ütleb Puroplani sisearhitekt ja tegevdirektor Jaakko Puro.

Tikkurila tooteid kasutati ruumides ja suures osas kogu ruumis. Märgade ruumide jaoks valis Puroplan mati viimistlusega sisevärvi Tikkurila Luja 7, sest Puro sõnul sobib matt pind juugendstiilis hoonega ja peab vastu ka hotelli tihedale ajaproovile.

Killuke ajalugu ja hoov katusel

Juugendhoone ajalugu andis suuna kogu planeerimisprotsessile ja mõjutas interjööri stiilivalikut.

"See oli mitmekesine projekt, kuna planeerisime kõike alates korteritest ja restoranidest kuni avalike ruumideni. Eesmärk oli luua hoonesse midagi eriti ilusat ja hästi sobivat."

Ajalugu peegeldub Jungmanni graatsilises fassaadis ja killukesi ajaloost võib näha ka interjööris, näiteks siin-seal olevates krobelistes tellisseintes. Suurem osa hoonest on täielikult ümber kujundatud ja uute funktsioonide jaoks tuli kogu sisearhitektuur hoolikalt planeerida.

Kuna ruumides on ka korterid ja krundil hoovi ei ole, ehitati hoov katusele.

Kogu katusehoov on kaetud katusega, millel on palju avatavaid aknaid, et vajadusel värsket õhku sisse lasta. See on suurepärane ruum üürnikele ja hoone külastajatele.

Katuseterrassi fassaadi töödeldi Tikkurila Finngard Clean 1,5 Julkisivupinnoite'iga (toon 4840 Tikkurila Facade värvikaardilt).

Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks
Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks

Kuldsed seinad ja sümboolsed kaared

Hoone sisekujunduse kõige kuulsam osa on Puro arvates mustvalge keskmine vahekoridor restoranide ja muude teenusepakkujate vahel.

"Lae kõrgus on madal, kuid vahekäik osutus lopsakate põrandamustrite, peegeldavate klaasseinte ja kaarega tõeliselt peeneks."

Kaared on töödeldud Tikkurila Tunto Hieno dekoratiivvärviga (toon G486 Tailwind) ja kruntvärviga (toon H486). Kuna Tunto Hieno mõjub huvitavalt, struktuurselt, soovitab Puro seda kasutada näiteks vestibüülides, koridorides ja vastuvõturuumides.

Koti Helsinki hotelli vastuvõtt on ruum, mis paistab silma värvitoonide ja pindade poolest. See kaeti metalse ja pärlmutterefektiga kuldse Tikkurila Taika Paintiga ning tupsutati käsna abil Harmony Kuviointimaali dekoratiivvärviga (toon S401).

Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks

Unikaalne interjöör ainulaadsele hoonele

Nüüd, kui Jungmann on kogu oma hiilguses valmis ja avalikkusele avatud, saab Puro projekti üle ainult õnnelik olla. Ka tagasiside on olnud meelitav.

Juugendstiilis hoone ümberehitamine kaubanduskeskuseks
Pehme helesinine, Tikkurila X353 Jungmanni trepikojas

Projektil olid omad väljakutsed – nagu alati. Kuna ruumide otstarve tuli muuta hoopis teistsuguseks, pidi ka uue korruseplaani tegema nullist. Puro sõnul võttis kanalisatsiooni ja kliimaseadme ruumide planeeringutele vastavaks muutmine palju aega ja ümberplaneerimist. Ometi toimis kõik hästi.

Oli imeline teha sellise ainulaadse hoone sisekujundus ja muuta kõik ruumid nii atraktiivseks,
Jaakko Puro, Puroplan

Liitu Tikkurila Pro Designeriga

 

Hea arhitekt, sisearhitekt, sisekujundaja ja projekteerija! 

Tikkurila Pro Designer on koht, kuhu kogume kasulikke artikleid, referentse ja loomingulisi ideid arhitektuuri ning sisekujunduse valdkonnast. Korraldame aeg-ajalt ka seminare, veebinare, väljasõite ja muid toredaid üritusi. Kui soovid uudistega kursis olla ja kutseid saada, siis telli meilt uudiskiri. 

Saadame uudiskirju umbes kord kvartalis. Kui soovid uudiskirja saamisest loobuda, siis saad oma tellimuse igal ajal tühistada.

OLE KURSIS UUDISTEGA JA LIITU PRO DESIGNERIGA
Liitu Pro Designeriga siin
on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et