Tulekaitse puidust korterelamule

Veepõhine Fontefire WF - tuletõkkevärv kaitseb Joensuu kõrgeima puidust kortermaja fassaadi.

Esimene kuuekorruseline puidust korterelamu valmis Joensuu Penttilä linnaosas 2017. aasta kevadel. Selle ehitas elamuehitusettevõte Joensuun Pihapetäjä, mille omanikuks on Karjala Kultuuri Edendamise Sihtasutus. Sihtasutuse eesmärk on hoogustada puidust ehitamist koostöös Karjala Rakenduskõrgkooli ja Ida-Soome Ülikooliga.

Projekti veebisaidil oleva info kohaselt on puidust ehitamise konkurentsivõime aluseks puitelementide tööstuslik tootmine, mis võib parandada mõõtude täpsust ja muudetavust ning aitab kontrollida ehitamise kvaliteeti. Tööstuslik ehitamine lühendab tavapärase ehitamisega võrreldes märgatavalt ehitamise kestust ja ehitusplatsi kulusid.

Tikkurila_fontefire_joensuu_01
Joensuu Pihapetäjä hoone tuletõkkevärviks kasutati Fontefire WF-i. Kattevärv Ultra Pro on saadaval tumehalli, peaaegu musta NCS S 8500-N ja kergelt toonitud valget NCS S 0500-N tooni.

Projekti peadisainer on Finlandia arhitektuuriauhinna võitnud OOPEAA arhitekt Anssi Lassila. Projekti arhitekt on Juha Pakkala. Peatöövõtja on Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy.

„Joensuun Pihapetäjäs on 40 rendikorterit. Elementidest ehitatud hoone kandevkonstruktsiooniks kasutati täispuidust ristkihtpuitpaneele (CLT). Kallakul osaliselt maa alla jääv alumine korrus valati betoonist,“ selgitas Joensuun Pihapetäjä ehitusinsener Petteri Elonen.

Elemente tarnis Pyhännän Rakennustuote Oy ja neid valmistati ettevõtte Hartola tehases. Tulekaitset oli vaja ainult kahele alumisele korrusele.

„Fassaadid ehitati välisvoodripaneelidest, mille Siparila OY oli katnud tuletõkkevärviga ja värvinud ühe kihi Tikkurila Ultra Pro välisvärviga. Teine 110 g/m² kiht kattevärvi lisati elemenditehases,“ sõnas Tapani Toivonen, Pyhännän Rakennustuote tootmisinsener.

Ehitusplatsil algas tegevus 2016. aasta augustis, kui tehti esimesed betoonivalud. Alumine korrus ehitati kohapeal. Juba novembris algas seinaelementide paigaldamine. Kolmetoalised ja stuudiokorterid koosnevad kahest moodulist, mis ühendati omavahel ehitusplatsil. Paigaldamine toimus ajutiste katuseelementide kaitse all.

„Elemendid toodi Joensuusse eriveostena veoautodel ja tõsteti kohale 220-tonnise liikurkraanaga. Eesmärk oli paigaldada korrus nädalas ja selles ajakavas suutsime enam-vähem püsida,“ jätkas Petteri Elonen.

Viimased paigaldati 2. nädalal ning seejärel algas koridoride, katuse jm ehitamine. Viimistlustööd, nagu parandusvärvimine, hilinesid pikale veninud pakase tõttu.

Sertifitseeritud tuletõkkevärv

Fontefire WF on veepõhine tuletõkkevärv, mis kuumuse mõjul paisub ja moodustab eraldava vahukihi. Selle omadused on optimaalsed tööstuslikuks pinnatöötlemiseks. Värvi sertifitseeris väline volitatud uurimisinstituut, kes andis sellele kõrgeima võimaliku puittoodete tulekindlusklassi sertifikaadi B-s1,d0.

Joensuun Pihapetäjä välisvoodripaneelid kaeti tuletõkkevärviga ja krunditi Siparila Vaajakoski tehases.

„Eelkuivatatud höövellaudadest paneelid värviti üleni Fontefire WF tuletõkkevärviga. Pealekantud kogus 350 g/m² vastab 130 µm kuivale värvikihile. Seejärel töödeldi paneelide esikülgi ja servi kattevärviga Ultra Pro koguses 100 g/m²,“ ütles Soome müügijuht Olli Prättälä protsessi selgituseks.

Siparila on üks esimesi ettevõtteid Soomes, kes on saanud CE-tähise loa tulekaitsega välisvoodrile. Ta kasutab Tikkurila tuletõkkevärvi Fontefire WF oma tuletõkkesüsteemide osana. See tagab tuletõkkevärvi peakandmise ametlikult heakskiidetud toodetega kontrollitavates tingimustes ja väga kvaliteetselt.



Tekst: Arja Schadewitz, Tmi Editrix
Foto: Mikko Matveinen

Lisainfo: www.joensuunpihapetaja.fi

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et