Restoran Elite Helsingis

Klassikalise restorani Elite hooldusvärvimine

Restorani Elite renoveerimisel oli kõige tähtsam säilitada selle senine klassikaline õhkkond ja värvigamma. Vanad värvitoonid leiti Tikkurila analüüsiteenuse abil.

Kultuurirestoran. Kunstnike elutuba. Elu lava.

Elite on klassik Helsingi restoranide hulgas. Aastast 1932 on selle laudade taga istunud kirjanikke, kunstnikke, näitlejaid ja palju prominentseid Helsingi elanikke.

Eelmisel suvel valisid ajakirja Helsinki Metropolitan Area lugejad Elite klassikuks Helsingi klassikaliste restoranide hulgas. Vastustest selgus kohe, mida kliendid Elite juures hindavad: „vana ajatu stiil“, „Elite on säilitanud oma identiteedi“, „saali õhkkond oli heas mõttes seisma jäänud“.

See saigi hooldusvärvimise lähtekohaks. Pindu tuli „värskendada“, aga ilme ei tohtinud muutuda.

Restaurant Elite

Täpne ajavahemik

Teada oli, et 2016. aasta kevadel tuleb hoone tehnosüsteemide kapitaalremont. Restoran suletakse remondi tõttu neljaks nädalaks. See oli ajavahemik, mille jooksul tuli värvida lagi, seinad, baarilett ja kuus sammast saali keskel.

Eelmisest remondist oli möödas 30 aastat ja elu oli jätnud oma jäljed, mis hakkasid välja paistma.

Tubakas oli üks sellistest elu jälgedest. Aastakümneid, kuni restoranides suitsetamise keeluni, oli selles kunstnike põhikohas õhtuti istutud ja suitsetatud. Diivanite tagant võis endiselt vanu tubakakarpe leida. Tõrva ja nikotiiniga läbiimbunud lagi ja seinad olid hakanud pruunikaks tõmbuma.

Töövõtja ja nõustajana tegutsenud UVM Companies Ltd tegevjuht Olavi Saastamoinen kirjeldas olukorda järgmiselt:

„Ajakavas oli algus ja lõpp-punkt kindlalt paigas. Restoran pidi olema suletud ainult kindlaksmääratud aja. Teadsime ka seda, et pidime aega varuma värvitoonide kindlakstegemisele, sest varem kasutatud toonidest ei olnud midagi teada.“

Restaurant Elite

Abiks võeti analüüsiteenus. Tikkurila värvidisainer mõõtis värvilugeja abil vanu värvipindu ja võrdles tulemusi ehtsate värvinäidistega. Näidiseid uuriti Tikkurila analüüsilaboris, kus tehti kindlaks kasutatud värvitüübid ja värvikihtide arv.

Kindlakstehtud värvitoonidega tehti proovivärvimised, mida võrreldi varem saalis kasutatud toonidega.

„Kuigi analüüsiga jõudsime õigetele toonidele väga lähedale, tuli neid silma järgi täpsustada,“ sõnas Saastamoinen.

Viimase sõna ütles toonide kohta kinnistu omanik Lauri ja Lasse Reitzi Sihtasutuse esindajad. Kogu projekti jooksul peeti nende ja Helsingi linnamuuseumiga tihedat dialoogi Elite stiili ja värvitoonide kohta.

Restaurant Elite
Restaurant Elite

Pinnad muutusid heledamaks

Tikkurila tooteid kasutati kõigil värvitavatel pindadel. Lagi ja seinad krunditi isoleeriva kruntvärviga Akrostop, et vältida tõrva ja nikotiini läbiimbumist. Kattevärviks kasutati matti Luja 7 värvi. Läikivad laepinnad ja sambad värviti mööblivärviga Helmi 80. Baariletti töödeldi kruntvärviga Helmi Pohjamaali ja viimistleti läikiva Helmi värviga. Maalritööd tegi Viafine Oy.

Saali kõige efektsemaks elemendiks on ehk kuus kõrgläikega sammast, mis on omakorda Elite pika ajaloo tõendiks. Tikkurila värvianalüüsi aruandest selgus, et nendel oli koguni kaheksa värvikihti.

Saastamoineni sõnul oli kogu projekti juures kõige tähtsam hoolikas ettevalmistus ja probleemide ette välja selgitamine. Ta kiidab Tikkurila analüüsiteenust.

„Tikkurilal oli tähtis roll õigete toonide ja toodete otsimisel.“

Restorani haldaja Royal Restaurant Oy on tulemusega rahul.

„Värvitoonid on samad nagu enne ja tulemus on heledam,“ ütles restorani direktor Tiina Partti.

Mida arvavad Elite püsikliendid? Kuidas nemad reageerisid?

Püsikliendid tundsid kergendust, et miski ei muutunud. Nende tundeid väljendas hästi üks kommentaar: „Edukas remont, mingit muutust pole näha.“

 

Tekst: Minna Helkiö 

Fotod: Tero Pajukallio 

 

Elite restoranis kasutatud värvid ja toonid: 

Green glossy hall ceiling: 
Helmi 80, shade S379 
Yellow ceiling: 
Luja 7, X306 
Light hallway wall: 
Luja 7, H400 
Pillars and bar ceiling: 
Helmi 80, M310 
Bar counter: 
Helmi 80: H400, J384, S443, N370 

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et