Terrassi õlitamine

Tööjuhend terrassi ja mööbli õlitamiseks

Selleks, et terrass ja õuemööbel kestaksid võimalikult kaua, peaks neid regulaarselt hooldama. Kuigi terrassi õlitamine võib tunduda lihtsa tööna, siis on siingi väga oluline teada peamisi nõuandeid, et tulemus saaks ühtlane, kaunis ja kauakestev.

Kui tegemist on uue puidust terrassimaterjaliga, mis on varem tehases immutatud, siis esimesel aastal ei tasu seda õlitada. Õli ei saa piisavalt puitu imenduda, sest puidu poorid on immutusainet täis. Lõpptulemusena võib õli jääda pinnale liiga paksu kihina, nätskena ja hakata kooruma. Õlita varem tööstuslikult immutatud terrassilaudu aasta möödudes.

Vana terrassi puhul kontrolli enne õlitamist puidu seisukorda. Kui puit on pehkinud ja lõhenenud, siis tuleb kahjustunud lauad välja vahetada.

Enne õlitamist tuleb esmalt pind mustusest, puudelt langenud õietolmust või samblast korralikult pesta. Samuti on vaja varem õlitatud pinnalt eemaldada vana töötluse jäägid. Selle töö teeb efektiivselt ära spetsiaalne pesuaine Tikkurila Terassi- ja KalustepesuPuhastusvahendiga pesemine valgendab tumenenud ja halliks muutunud puitpinna ning avab puidu poorid. Sellise eeltöötluse puhul pääseb puiduõli sügavamale puitu ja pikendab viimistlusõli iga märgatavalt. Soovitav on seda tööd teha pilvisema ilmaga või varjus. Selleks, et pesuaine lahus liiga kiirelt ei kuivaks võib ka terrassi enne pesu veega märjaks teha. Suurema mustuse korral harja pinda veidi tugevama harjaga ja kasuta pinna loputamiseks survepesurit. Vältida tuleb liiga tugevat survet, et puitu mitte kahjustada. Töötlust võib ka korrata.

Terrassi loputamine
Terrassi pesemine

1. Sega purgitäis Tikkurila Terassi- ja Kalustepesu puhastusvahendit külma veega lahtises plastikämbris vastavalt etiketil antud juhistele. Pane esmalt ämbrisse vesi ja seejärel puhastusvahend. Vastupidi tehes hakkab vahend liiga vahutama, eriti kui kasutada survega veevoolikut.

2. Kanna Terassi- ja Kalustepesu vesilahus spetsiaalse Anza pesuharjaga kogu terrassile ja lase mõjuda 15-30 minutit. Seejärel harja pinda hoolikalt või kasuta survepesurit ning lõpuks loputa veega. Anza pesuhari on piisavalt tugeva harjasega, et eemaldada efektiivselt lahtised õlijäägid, rohetus, mustus. Lai harjase pind kiirendab tööd. Lase pinnal kuivada. Kuivamisaeg sõtlub ilmastikutingimustest.

Anza hari
Anza spetsiaalse pesuharjaga on mugav töötada ja harjased on paraja tugevusega
Segamine purgis

3. Enne õlitamist ja ka töö ajal tuleb õli kindlasti korralikult läbi segada. Vastasel korral võib tulemus jääda laiguline.

NB! Tikkurila terrassiõlid võib otse pinnale kanda ja need ei vaja eelnevat kruntimist.

Anza kaks-ühes-terrassipadi
Anza kaks-ühes-terrassipadi, millel on komplektis lihvtald ja terrassiõlitamise padi

4. Lihvi ülestõusnud puidukiud jm karedad kohad kergelt üle. Eemalda lihvimistolm harjaga pühkides või niiske lapiga. Õlitamisel on eriti mugav kasutada Anza kaks-ühes-terrassipatja, mille komplektis on ka lihvtald. Ergonoomilise terrassipadjaga saab terrassi õlitatud kiirelt ja mugavalt ning selle saab ühendada ka pikendusvarrega.

ANZA

 

Terrassipadjaga töötades eelista Anza värvivanni, mis mahutab 3,3 L õli. Stabiilsest plastikust vanni on lihtne sangast tõsta terrassil uude kohta.

Anza värvivann

 

Väiksema terrassi või terrassilaudade vahede õlitamiseks sobib spetsiaalne Anza Elite Wood Care õlitamispintsel (75 ja 120 mm), mis mahutab eriti hästi õli ja jätab ühtlase õhukese õlikihi. Seda pintslit saab kasutada ka koos pikendusvarrega, et ei peaks küürutama.

ANZA Elite Wood Care

5. Õlita 2-3 lauda korraga algusest lõpuni. Kanna õli pinnale mõõdukalt ja puidusüüga samasuunaliselt. Terrassipadi jätab pinnale paraja ühtlase õhukese õlikihi. Oluline on korralikult üle õlitada ka terrassilaua saetud otsad, kust vesi pääseb lihtsamini puitu ning hakkab seda kahjustama. Eemalda üleliigne õli, mis pinda ei imendu, puuvillase lapiga u 10 min pärast. Vastasel korral kuivab õliloik pinnal ära ning jääb naksuma. Lase õlitatud pinnal kuivada järgmise päevani.

NÕUANNE! Suurt terrassi õlitades edeneb töö tunduvalt kiiremini seda kahekesi tehes. Näiteks üks kannab õli terrassipadjaga pinnale ning teine teeb vajadusel pintsliga üle terrassilaudade vahed ning eemaldab lapiga üleliigse õli.

NB! Kui plaanid õlitama hakata, siis kontrolli eelnevalt ilmateadet! Õlitamiseks on parim osaliselt pilves ja soe ilm. Temperatuur peab olema vähemalt +5 kraadi, ideaalis +20 kraadi ümber. Otsese päikese käes ei soovita õlitada. Väldi kuumenenud pinna õlitamist, sest õli ei jõua pinda imenduda ning kuivab liiga kiiresti. Pärast õlitamist võiks olla vähemalt üks vihmavaba päev, et pind saaks korralikult kuivada. Väldi hilja õhtul õlitamist, sest õli ei jõua piisavalt kuivada enne öist kastet.

***

Tähelepanu! Isesüttimise oht! Tootega kokku puutunud paberrätikud, kaltsud, lihvimistolm jms võivad mõne tunni möödudes iseenesest süttida. Taolised jäägid tuleks paigutada veega täidetud suletavasse metallanumasse. Ära vala värvitoote jääke kanalisatsiooni, veekogusse või pinnasesse isegi mitte siis, kui toode on veepõhine. Täiesti kuivanud värvijäägid ja tühjad värvipurgid võib ära visata tavaprügiga. Keskkonnasõbralikum on viia tühi pakend pakendikonteinerisse.

Terrassiõliga töötlemine
Valtti Plus Terrace Oil terrassiõliga töötlemine

Õuemööbli õlitamine

Õuemööbli õlitamise etapid ja tooted on samad, mis terrassi õlitamisel. Mööbli õlitamisel kasuta Anza Platinum Flat või Anza Elite Flat pintslit laiusega 35 või 50 mm.

Anza
Anza Platinum Flat pintsel

 

Anza
Anza Elite Flat pintsel

Anza tooted on müügil ehituskauplustes üle Eesti! 

 

Rohkem infot Anza maalritarvete kohta leiad siit

Vaata õppevideodest, kuidas puhastada ja õlitada terrassi ning aiamööblit

Tutvu ka teiste terrassi- ja õuemööbli viimistlemise tööjuhenditega
Vaata tööjuhendeid siit

Kui Sul tekib küsimusi lasuurvärvimise kohta, siis võta ühendust meie Värviliiniga helistades tasuta telefonil 12011.

Oma küsimuse võid saata ka siit või kirjuta e-kiri varviliin@tikkurila.com.

ee_tikkurila_paintline_est2022_horizontal_turqoise.jpg

Telli Tikkurila uudiskiri

Saadame sulle kasulikke artikleid, tooteuudiseid ja kutseid koolitustele ning üritustele. Saadame uudiskirju umbes kord kvartalis. Kui soovid uudiskirja saamisest loobuda, siis saad oma tellimuse igal ajal tühistada.

OLE KURSIS UUDISTEGA
Telli uudiskiri
on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et