Terrassi õlitamine

Tööjuhend terrassi ja mööbli õlitamiseks

Selleks, et terrass ja õuemööbel kestaksid võimalikult kaua, peaks neid regulaarselt hooldama. Kuigi terrassi õlitamine võib tunduda lihtsa tööna, siis on siingi väga oluline teada peamisi nõuandeid, et tulemus saaks ühtlane, kaunis ja kauakestev.

Kui tegemist on uue puidust terrassimaterjaliga, mis on varem tehases immutatud, siis esimesel aastal ei tasu seda õlitada. Õli ei saa piisavalt puitu imenduda, sest puidu poorid on immutusainet täis. Lõpptulemusena võib õli jääda pinnale liiga paksu kihina, nätskena ja hakata kooruma. Õlita varem tööstuslikult immutatud terrassilaudu aasta möödudes.

Vana terrassi puhul kontrolli enne õlitamist puidu seisukorda. Kui puit on pehkinud ja lõhenenud, siis tuleb kahjustunud lauad välja vahetada.

Enne õlitamist tuleb esmalt pind mustusest, puudelt langenud õietolmust või samblast korralikult pesta. Samuti on vaja varem õlitatud pinnalt eemaldada vana töötluse jäägid. Selle töö teeb efektiivselt ära spetsiaalne pesuaine Tikkurila Terassi- ja KalustepesuPuhastusvahendiga pesemine valgendab tumenenud ja halliks muutunud puitpinna ning avab puidu poorid. Sellise eeltöötluse puhul pääseb puiduõli sügavamale puitu ja pikendab viimistlusõli iga märgatavalt. Soovitav on seda tööd teha pilvisema ilmaga või varjus. Selleks, et pesuaine lahus liiga kiirelt ei kuivaks võib ka terrassi enne pesu veega märjaks teha. Suurema mustuse korral harja pinda veidi tugevama harjaga ja kasuta pinna loputamiseks survepesurit. Vältida tuleb liiga tugevat survet, et puitu mitte kahjustada. Töötlust võib ka korrata.

Terrassi loputamine
Terrassi pesemine

1. Sega purgitäis Tikkurila Terassi- ja Kalustepesu puhastusvahendit külma veega lahtises plastikämbris vastavalt etiketil antud juhistele. Pane esmalt ämbrisse vesi ja seejärel puhastuvahend. Vastupidi tehes hakkab vahend liiga vahutama, eriti kui kasutada survega veevoolikut.

2. Kanna Terassi- ja Kalustepesu vesilahus spetsiaalse Anza pesuharjaga kogu terrassile ja lase mõjuda 15-30 minutit. Seejärel harja pinda hoolikalt või kasuta survepesurit ning lõpuks loputa veega. Anza pesuhari on piisavalt tugeva harjasega, et eemaldada efektiivselt lahtised õlijäägid, rohetus, mustus. Lai harjase pind kiirendab tööd. Lase pinnal kuivada. Kuivamisaeg sõtlub ilmastikutingimustest.

Anza hari
Anza spetsiaalse pesuharjaga on mugav töötada ja harjased on paraja tugevusega
Sega korralikult

3. Enne õlitamist ja ka töö ajal tuleb õli kindlasti korralikult läbi segada. Vastasel korral võib tulemus jääda laiguline. NB! Tikkurila terrassiõlid võib otse pinnale kanda ja need ei vaja eelnevat kruntimist.

Anza 2in1
Anza 2-in-1 terrassipadi, millel on komplektis lihvtald ja terrassiõlitamise padi
Anza 2in1 tald

4. Lihvi ülestõusnud puidukiud jm karedad kohad kergelt üle. Eemalda lihvimistolm harjaga pühkides või niiske lapiga. Eriti mugav on õlitamiseks kasutada Anza uut 2-in-1 terrassipatja, mille komplektis on ka lihvtald. Ergonoomilise terrassipadjaga saab terrassi õlitatud kiirelt ja mugavalt ning selle saab ühendada ka pikendusvarrega.

Väiksema terrassi või terrassilaudade vahede õlitamiseks sobib spetsiaalne Anza terrassipintsel (75 ja 120 mm), mis mahutab eriti hästi õli, jätab ühtlase õhukese õlikihi ning saab kasutada koos pikendusvarrega. Püsti töötades ei jää selg kangeks ja ei pea küürutama.

Terrassipadjaga töötades eelista Anza värvivanni, mis mahutab 3,3 L õli. Stabiilsest plastikust vanni on lihtne sangast tõsta terrassil uude kohta.

Anza terrassipintsel
Anza õlitamise pintsel
Anza värvivann, terrassipadi ja -pintsel
Anza värvivann, terrassipadi ja -pintsel

5. Õlita 2-3 lauda korraga algusest lõpuni. Kanna õli pinnale mõõdukalt ja puidusüüga samasuunaliselt. Terrassipadi jätab pinnale paraja ühtlase õhukese õlikihi. Oluline on korralikult üle õlitada ka terrassilaua saetud otsad, kust vesi pääseb lihtsamini puitu ning hakkab seda kahjustama. Eemalda üleliigne õli, mis pinda ei imendu, puuvillase lapiga u 10 min pärast. Vastasel korral kuivab õliloik pinnal ära ning jääb naksuma. Lase õlitatud pinnal kuivada järgmise päevani.

Tähelepanu! Õlised kaltsud või toote lihvimistolm võivad ise süttida, seetõttu tuleb neid enne hävitamist hoida vette kastetult, kuivatada õues või põletada koheselt.

Terrassiõliga töötlemine
Valtti Plus Terrace Oil (Valtti Kaluste- ja Terassiöljy) terrassiõliga töötlemine

Õuemööbli õlitamine.

Õuemööbli õlitamise etapid ja tooted on samad, mis terrassi õlitamisel. Mööbli õlitamisel kasuta Anza Platinum Flat või Anza Elite Flat pintslit laiusega 35 või 50 mm.

Anza Platinum Flat pintsel
Anza Platinum Flat pintsel
Anza Elite Flat pintsel
Anza Elite Flat pintsel

 

Anza tooted on müügil ehituskauplustes üle Eesti! 

 

Rohkem infot Anza maalritarvete kohta leiad siit

 

Vaata õppevideodest, kuidas puhastada ja õlitada terrassi ning aiamööblit

Küsi lisa õlitamise või värvimise kohta tasuta Värviliini infotelefonilt 12011.

on lisatud meelespeasse.
on eemaldatud meelespeast.
et